Holokost´dan kurtarılan kemanlarla anlamlı konser

´Umudun Kemanları / Violins of Hope´ projesi kapsamında, Holokost´tan kalma kemanlarla gerçekleştirilen ´Ve Müzikleri Yaşamaya Devam Etti´ başlıklı 75 dakikalık dinleti ABD´nin Virginia eyaletinde Roanoke Grandin Theatre´da gerçekleşti.

Dünya
27 Ekim 2021 Çarşamba

19 Ekim’deki konserde, II. Dünya Savaşında çalışma kampında beste yapmış ve sonra Auschwitz'de yaşamını yitirmiş Viktor Ullmann gibi birçok bestecinin eserlerine yer verildi.

Gecenin açılış konuşmasını Virginia Holokost Müzesi Baş Tarihçisi Charlie Sydnor yaparken Holokost kurtulanı Arye Ephrath da gecede yer aldı.

Roanoke Yahudi Cemaati Başkanı ve Grandin Tiyatro Yönetim Kurulu Üyesi Lori Staruss da konserle şöyle konuştu: “Roanoke Yahudi Cemaati böyle önemli bir organizasyonu Roanoke'de gerçekleştirmenin ve Grandin Tiyatrosunda sunmanın büyük heyecanını yaşıyor.

Gizlenmiş bir çocuğun parçalarıyla beraber müzik ve tarih arasında, Holokost tarihçisi, bastırılmış Yahudi bestekarları ve onarılmış müzik enstrümanları ile ne kadar muhteşem bir sinerji oluşturulmuş!”

Umudun Kemanları projesi seneler önce İsrailli keman üreticisi ve sanatçısı Amnon Weinstein tarafından hayata geçirildi. Weinstein Holokost’ta ölen Yahudilerin anısına, eline geçen kemanları özenle onardı. Oğlu Avsalom ile çalışan Weinstein, tanınmış müzisyenlerin bu kemanları çalarak konserler vermesini sağladı.

Auschwitz'in kurtarılmasının 70. yıldönümü anısına  2014 yılında verilen konser ise en unutulmaz performanslardan biri olmuştu. Alman hükümeti, Weinstein'i keman koleksiyonuyla beraber Berlin'e getirtmiş, Hitler'in eski orkestrası olan Berliner Philharmoniker de bu viyolonlerle  konser vermişti. Konsere, dönemin Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de katılmıştı. Alman hükümetin bu girişimi, öldürülenlerin ruhlarının hafızalarda hala yaşamaya devam ettiğini göstermenin güçlü bir yoluydu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR