Bennett, Putin ile İran hakkında görüşmek için Rusya´da

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İran ve Suriye´ye odaklanması beklenen görüşmeler için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere cuma günü Soçi´ye gitti.

Dünya
22 Ekim 2021 Cuma

İsrail Başbakanlık Sözcüsü birkaç gün önce ziyareti duyurduğunda, "Bennett ve Putin her iki ülkeyi de ilgilendiren bir dizi diplomatik, güvenlik ve ekonomik meselenin yanı sıra İran'ın nükleer programı başta olmak üzere önemli bölgesel meseleleri görüşecek" ifadelerini kullanmıştı.

Bennett Soçi’ye gitmeden önce havaalanında yaptığı konuşmada, ‘’İsrail, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a verdiği destek nedeniyle Rusya’yı önemli bir bölgesel destek olarak görüyor’’ açıklamasını yaptı.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yayınlanan bir videoda Bennett, ‘‘Rusya ve İsrail arasındaki bağlar hem Rusya'nın bölgedeki özel konumu hem de uluslararası statüsü nedeniyle İsrail'in dış politikası için önemli’’ dedi

Putin, "Özellikle terörle mücadele konusunda konuşacak çok şeyimiz var.  Mevcut İsrail hükümetinin Rusya'ya yaklaşımını sürdüreceğini umuyorum. Önceki hükümetle iyi ilişkilerimizi başarıyla sürdürdük ve şu anki İsrail Başbakanı'nı bugün Rusya'da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Bennett, ‘‘Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra İsrail ve Rusya arasındaki ilişkiler 30 yıldır güçlenerek devam ediyor’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR