Yahudi kültür izlerinin peşinde

Ülkenin dört bir yanında yer alan, Yahudilerin tarihi ve kültürel varlığına ait izleri gün yüzüne çıkarmak ve geniş toplumda farkındalık yaratmak için farklı şehirlerde etkinlik ve geziler düzenleniyor.

Toplum
13 Ekim 2021 Çarşamba

İzmir ve Manisa

İzmir Musevi Cemaatini, başta İzmir yerelinde olmak üzere, ulusal ve uluslararası alanda daha görünür hale getirmek amacıyla oluşturulan Despertar İzmir Projesi çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda 16 Ekim’de İzmir ve Manisa'da Yahudi kültür miraslarının izi sürülecek. Bir buçuk günlük etkinlikte Manisa’daki mekanların yanı sıra İzmir Kemeraltı'ndaki tarihi sinagoglar gezilecek.

 

Yahudi Kültürü Avrupa Günü

24 Ekim’de, Yahudi Kültürü Avrupa Günü çerçevesinde Türk Yahudi kültürü ve mirasını müziği, dansı, lezzetleri ve gelenekleri ile tanıtan bir dizi etkinlik gerçekleşecek. Aynı gün ziyaretçiler Yahudi Mirası Turlarına katılabilecek; Galata ve Balat Bölgesindeki tarihi mekan ve sinagogları görebilecek. S.3

 

Son durak Ankara

Ankara Cemaati de, eski günleri hatırlamak amacıyla Tarihi Ankara Sinagogunda bir buluşma düzenliyor. Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımıyla 7 Kasım’da gerçekleşecek buluşmada eski bayram ve düğün kutlamaları anılacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR