Sanatta kısa kısa

Tuna SAYLAĞ Sanat
13 Ekim 2021 Çarşamba

Dokuz senedir bağımsız yetenekleri sanat profesyonelleriyle buluşturan güncel sanat etkinliği Mamut Art Project, 19 – 31 Ekim tarihleri arasında fiziksel ve çevrimiçi olarak izleyicileriyle buluşuyor.

Yapı Kredi bomontiada’nın üç mekânına yayılan etkinlikte, 44 sanatçının eseri ve ‘Dreamscapes’ adı altında özel bir koleksiyon sergilenecek. 300’e yakın eserden oluşan daha kapsamlı bir seçki ise eş zamanlı olarak mamutartproject.com adresi üzerinden sanatseverlerle buluşacak. Sergilenecek işler arasında video başta olmak üzere dokuma ve yerleştirmeler dikkat çekerken; seramik, illüstrasyon, dijital, fotoğraf, kolaj ve resim dahil olmak üzere birçok alanda üretimler yer alacak. Katılan sanatçıların bazıları Burak Beceren, Burak Tozkoparan, Bülent Gültek, Can Dağlı, Cins, Cosmicnutz (Selin Türkü Birben), Dilara Akbal, Doğa Can Ertürk ve Ece Haskan…

Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru 

Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru’ isimli kitap dolayısıyla hazırlanan aynı isimli sergi, 30 Ekim’e kadar Bozlu Art Project Mongeri Binasında gezilebilir. Küratörlüğünü Oğuz Ertenin üstlendiği sergide, ülkemizin modern sanatın öncülerinden biri olan ve ‘Paris Ekolü’ sanatçıları arasında yer alan Zeid’in, erken tarihli figüratif resimlerinden soyut çalışmalarına ve 1970 sonrası yoğunlaştığı portrelerine kadar geniş bir seçkiye yer veriliyor. Fahrelnissa Zeid’in (1901-1991) yaşamını, sanatını kapsamlı bir şekilde ele alan ve Zeid ailesinin katkılarıyla hazırlanan kitabın yazarlığını Yahşi Baraz, editörlüğünü ise sanat tarihçisi Dr. Özlem İnay Erten ve Oğuz Erten yaptı.

Lubomyr Melynk & Gigi Masin konseri Zorlu PSM’de

Hızlı vuruş tekniği ve karmaşık müzikal notalar ile öne çıkan ‘Continuous (Sürekli) Music’ türünün öncüsü piyanist Lubomyr Melynk ile ‘ambient müziğin’ ünlü isimlerinden İtalyan besteci ve prodüktör Gigi Masin, 16 Ekim Cumartesi akşamı Zorlu PSM’de unutulmayacak bir konsere imza atacaklar. 1960’larda Terry Riley ve Steve Reich’ten etkilenen ve minimalist hareketten ilham alan Ukraynalı piyanist Melynk, özgün kompozisyon diliyle bambaşka bir piyano evreni yaratıyor. Saniyede 19 notaya basabilen sanatçıya sahnede çağdaş müziğin önemli temsilcilerinden biri olan Masin eşlik edecek. Sanatçının Music from Memory tarafından 2014’te basılan ve 30 yılını derleyen ‘Talk tothe Sea’ albümü çok ilgi gördü. Jonny Nash ve DJ Young Marco’yla oluşturduğu trio Gaussion Curve, Masin’in yenilikçi müzik anlayışını bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Gigi Masin

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR