Microsoft: İranlı hackerlar İsrail ve ABD firmalarını hedef alıyor

Microsoft pazartesi günü yaptığı açıklamada, Microsoft ürünlerini kullanan İsrailli ve Amerikan savunma teknolojisi şirketlerinin yanı sıra Ortadoğu´da deniz taşımacılığı yapan bazı firmaları hedef alan bir grup İranlı bilgisayar korsanı tespit ettiklerini açıkladı.

Dünya
12 Ekim 2021 Salı

Açıklama, İsrail ve İran'ın birbirlerini Ortadoğu'daki gemilere saldırılar düzenlemekle suçlamaları ve Tahran'ın geçen yıl öldürülen nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin intikamını almak için artan çabalarına ilişkin haberlerden sonra geldi.

Microsoft, DEV-0343 lakaplı bilgisayar korsanını ilk olarak temmuz ayında fark ettiklerini belirtti.

Microsoft Tehdit İstihbarat Merkezi (MSTIC) tarafından yapılan açıklamaya göre İranlı hackerlar, ABD ve İsrail savunma teknolojisi şirketleri, Basra Körfezi‘ndeki şirketler ve Ortadoğu'da ticari varlığı olan küresel deniz taşımacılığı şirketlerindeki 250'den fazla Microsoft Office 365 hesabının şifresini ele geçirmeye çalıştı.

Saldırıya uğrayan şirketler arasında askeri sınıf radarlar, drone teknolojisi, uydu sistemleri ve acil durum müdahale iletişim sistemleri üreten ABD, AB ve İsrail hükümetiyle çalışan savunma şirketleri de yer alıyor.

Microsoft, ‘‘Hedeflenen kullanıcıların 20'den azı başarıyla ele geçirildi, ancak DEV-0343 lakaplı hacker saldırılarını iyileştirmek için tekniklerini geliştirmeye devam ediyor" dedi.

Microsoft’un değerlendirmesine göre İran’ın hedef aldığı savunma şirketleri İran hükümetinin Ortadoğu’daki düşman güvenlik sağlayıcıları ve deniz taşımacılığı şirketlerini takip etmesini sağlıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR