Bizans döneminin en büyük şarap fabrikası İsrail´de bulundu

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail Yavne´de Bizans döneminin en büyük şarap üretim tesisinin gün yüzüne çıkarıldığını duyurdu.

Dünya
11 Ekim 2021 Pazartesi

Şarap fabrikasının kalıntıları yeni bir mahallenin inşasından önce yapılan kurtarma kazıları sırasında ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar fabrikanın efsanevi bölgesel şarap olarak bilinen Aşkelon şarabını üretmek için kullanıldığını ve her yıl iki milyon litre şarap ürettiğini tahmin ediyor.

Dr. Elie Haddad ve IAA kazı direktörü arkeolog Dr. Jon Seligman, Yavne’nin yaklaşık 1.500 yıl önce İsrail’in orta kesiminde yer alan önemli bir şehir olduğunu belirtti.

Dr. Seligman Yavne’nin bir Hıristiyan kasabası olduğunu ama Yahudi ve Samiri toplulukların da orada yaşadıklarını ifade etti.

Dr. Seligman, "Yavne'nin bir sanayi bölgesini açığa çıkardık. Örneğin 9. yüzyıldan kalma bir ev ve Bizans ile İslami dönemler arasındaki ara döneme ait bazı kalıntılar bulduk” dedi.

Arkeologlar ayrıca şarabı depolamak, yaşlandırmak ve ihraç etmek için kullanılan binlerce kavanoz kalıntısını ortaya çıkardılar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR