Sudan, Beşir döneminde Hamas´a verilen desteği kesti

Sudan´da Ömer el Beşir sonrası iktidara gelen hükümet, daha önce din ile devleti birbirinden ayırıp 30 yıllık İslami yönetimi sona erdirdikten sonra Hamas´a olan desteğini de sonlandırdı.

Dünya
29 Eylül 2021 Çarşamba

Sudan'da yaklaşık 30 sene boyunca Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan el Beşir iktidarda kaldığı süre boyunca, Hamas'a açıktan destek vermiş ve Hamas'ın liderleriyle yakın ilişkilerde bulunmuştu.

Sudan'da 2019'dan bu yana iki yıllık süre içerisinde Hamas ile bağlantılı olduğu belirtilen ondan fazla şirketin varlıklarına el konuldu. Batılı istihbarat servisleriyle birlikte belirlenen finans kaynakları arasında emlak şirketleri, büyük holdinglerdeki ortaklıklar, oteller, döviz büroları, televizyon kanalları ve bir milyon hektardan fazla tarım arazisi bulunuyor.

Bu şirketlerin Hamas'a uzun yıllar boyunca önemli bir gelir sağladığı düşünülüyor.

Ömer el Beşir'in 2019 yılında devrilmesi sonrası yönetimi ele geçiren yeni iktidar, Batı yanlısı politikalar izlemeye başladı. Bu süreçte ABD'nin 'terörü destekleyen ülkeler' listesinden çıkarılan Sudan hükümetinin, yaklaşık 50 milyar dolarlık borcu da silinme ya da ertelenme aşamasında.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR