Iraklılardan yönetime ´İsrail´le anlaşma´ çağrısı

Yüzlerce Iraklı aydın ülke yöneticilerine İbrahim Anlaşmalarına katılarak İsrail´le barış yapma çağrısında bulundu.

Dünya
29 Eylül 2021 Çarşamba

Irak’ta geçtiğimiz cuma gecesi, bölgesel uzlaşma için yapılan eşi görülmemiş çağrıda, 300'den fazla Iraklı, ülkelerini İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeye çağırdı.

Erbil’deki konferansta katılımcılar ayrıca ülkeden tahliye edilmiş Yahudi diasporasıyla bağların yeniden kurulmasını tavsiye etti. Irak yasalarına göre normalleşme hala suç olarak kabul ediliyor. 

2005 senesinde Amerika Birleşik Devletleri ile 2003 Amerikan işgalinden sonraki güç boşluğuna tepki olarak El-Kaide ile savaşmak için işbirliği yapan Sünni aşiret milislere liderlik eden Wisam el-Hardan çağrı ile ilgili açıklamasında, “İsrail Devleti ile tam diplomatik ilişkilerin kurulmasını talep ediyoruz. Aynı zamanda İsrail vatandaşları ile toplumsal düzeyde ilişkileri normalleştirmeye yönelik yeni bir politika benimsenmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Irak, 1948'de kuruluşundan bu yana İsrail ile resmi olarak savaş halinde. Irak askerleri İsrail’e karşı ardarda üç Arap savaşında savaşmıştı. Saddam Hüseyin’in gizli nükleer silah programı İsrail’i alarma geçirmiş ve İsrail 1981 senesinde Irak’taki Osirak Reaktörünü imha etmişti. Iraklı diktatör 1991 yılında İsrail’i Körfez Savaşı’nın içine çekmek için Tel Aviv ve Hayfa’ya düzinelerce Scud füzesi fırlatmıştı. 

Irak Yüksek Yargı Konseyi ise, Erbil'de düzenlenen 'İsrail ile normalleşme' temalı konferansa katılanlar hakkında tutuklama kararı verdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR