Bennett: İran´ın nükleer programı kritik bir noktada

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, İran´ın nükleer programının ´kritik seviyede´ olduğunu ve İran´ın nükleer silaha sahip olmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Dünya
28 Eylül 2021 Salı

Bennett, Dünya Liderleri yıllık forumunda yaptığı ilk konuşmada, Tahran'ın Hizbullah, İslami Cihad ve Hamas’ı finanse ettiğini vurgulayarak ağırlıklı olarak İran'a odaklandı.

Bennett, ‘‘Tüm kırmızı çizgiler aşıldı, denetimler göz ardı edildi. İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun koruma anlaşmalarını ihlal ediyor. Uranyumu, silah sınıfı malzemenin bir adım gerisinde, yüzde 60 seviyesine kadar zenginleştiriyor ve bundan paçayı sıyırıyor. Tahran yönetiminin nükleer silah edinmesine izin vermeyeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

COVID-19 ile ilgili açıklamalarda bulunan Bennett kısıtlamaların ve karantinaların uzun vadede işe yaramadığını belirtti. Aşı olmanın öneminden bahsetti ve 3. doz takviye aşı yaparak İsrail’in diğer ülkelere öncülük ettiğini belirtti.

Bennett, pandemi sırasında bir ülkeyi yönetirken sadece sağlık koşullarının önemli olmadığını hayatın koronadan etkilenen tüm yönlerini, özellikle de iş ve eğitimin geri plana atılmaması gerektiğini belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR