İsrailli profesör CERN´ün yeni başkanı

Kudüs İbrani Üniversitesi´nden İsrailli Profesör Eliezer Rabinovici, Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü´nün (CERN) 24. başkanı seçildi.

Dünya
27 Eylül 2021 Pazartesi

Uzmanlık alanları sicim teorisinden kuantum alan teorisine kadar uzanan Rabinovici, örgütün başkanlığına İsviçre Dışişleri Bakanlığı ve Cenevre'deki İsrail Büyükelçiliği tarafından seçildi.

İbrani Üniversitesi Racah Fizik Enstitüsü'nde profesör olan Rabinovici, 2014'ten 2016'ya kadar CERN’de başkan yardımcısı olarak görev yapıyordu.

İsrailli bilim insanının ocak ayında başkanlık görevine başlaması planlanıyor. Rabinovici basına yaptığı açıklamada, ‘‘CERN’ün yeni başkanı olmaktan onur duyuyorum. CERN'ün bilim topluluğuna ve üye devletlere hizmet etme fırsatı bulduğum için minnettarım" dedi.

İsrail Devlet Başkan Isaac Herzog, Rabinovici'yi seçilmesinden dolayı tebrik ederek, "Bu sizin için inanılmaz bir başarı, İsrail bilimi için bir atılım ve İsrail Devleti için büyük bir onur" dedi.

Dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarını yöneten araştırma kuruluşu CERN, İsviçre ve Fransa sınırında yer alıyor ve 23 üye ülkeye sahip.

İsrail CERN’e Aralık 2013'te katıldı ve Avrupa ülkeleri dışından katılan tek ülke oldu.

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR