Ukrayna parlamentosundan antisemitizm kavramını tanımlayan yeni yasa

Ukrayna parlamentosu çarşamba günü antisemitizm kavramını tanımladığı ve ihlalleri için cezalar belirlediği bir yasa çıkarttı.

Dünya
23 Eylül 2021 Perşembe

Ukrayna'nın 41 milyonluk nüfusunun %0,2'si Yahudi ve 1991'deki bağımsızlıktan bu yana antisemit vakalar her yıl artarak devam ediyor.

Antisemitizm kavramını tanımlayan yasayı hazırlayanlar, ‘‘Ukrayna’da antisemitizmin net bir tanımının olmaması nedeniyle bu temelde işlenen suçlar uygun şekilde sınıflandırılamıyor ve suçlular cezasız kalıyordu" ifadelerini kullandılar.

Babi Yar Holokost Anma Merkezi Başkanı Natan Sharansky, ‘‘Ukrayna'nın antisemitizm yasası kararı, Yahudilere yönelik nefret ve ayrımcılığa karşı verilen küresel savaşa büyük katkı sağlayacak’’ dedi.

Yasanın yürürlüğe girmesi için Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy tarafından imzalanması gerekiyor. Yahudi asıllı olan Zelenskiy Holokost'ta akrabalarını kaybettiğini açıklamıştı.

Ukrayna 29 Eylül’de, Holokost sırasında Yahudilere yapılan en büyük katliamlardan biri olan Babi Yar katliamının 80. yıldönümünü anacak.

29-30 Eylül 1941'de başkent Kiev'de silahlı saldırılarda yaklaşık 34.000 Yahudi erkek, kadın ve çocuk öldürülmüştü.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR