LİNET: “TÜRKİYE VE İSRAİL ARASINDA KÖPRÜ KURMAK GURUR VERİCİ!”

Zehra ÇENGİL Söyleşi
22 Eylül 2021 Çarşamba

Yalnız Değilsin’ şarkısıyla kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve hemcinslerinizle dayanışmak sizde nasıl bir duygu uyandırdı?

Bir kadının bir kadına ne kadar güç verebildiğini öğrendim. Hayatta biriktirdiğim kadınlarla güçlendim hep. Ve “yalnız değiliz”, “yalnız değilsin” dediğimde buna inanarak ve isteyerek şarkıya sözlerini yazdırdım.

Türkiye’de kadın hakları ve kadına şiddet konusunda yapılan çalışmaları yeterli buluyor musunuz?

Hayır, maalesef yapılan çalışmalar yetersiz. Bence bunu söylerken demek istediğim sadece devletin yaptığı çalışmalar değil. Kültürel çalışma da önemli. ‘Büyüdüğün ev kaderindir’ misali; hepimiz bunun için aydınlanmalıyız, güzel kadınlar, güzel annelerimiz erkekleri büyüttüğü süreçte bunu aşılamalı. Çocukları büyütürken annelerim mottosu o fidanı iyi sulamak, tüm kadınları sevmek saymak baştacı yapmak olmalı.

İsrail’de doğup büyüdünüz ve hâlâ sık sık orayı ziyarete gidiyorsunuz. Türkiye ve İsrail arasında müzikten bir köprü kuruyor olmak sizde bir manevi tatmin duygusu yaratıyor mu?

Çok gurur verici bir köprü bu. İsrail’de de müzik çalışmalarıma devam ediyorum ve Türkiye’yi, Türk müziğini çok seviyorlar. Müziğin dünyada, kültürler arasında bu denli birleştirici yanını görmek maneviyatımı kat kat artırıyor. Tom Cohen ve orkestrası ile yapmış olduğum bu iş birliğini dünyaya taşımak beni ve Barış Orkestrasını mutlu eder. Müziğimi dünyayı ve insanları tek birleştiren dil olarak görüyorum. Ve İsrail konserlerimizden sonra ilk konser vermek istediğimiz ülke tabii ki Türkiye.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR