Türkiye´de Din veya İnanç Temelli Nefret Suçları 2020 Raporu yayımlandı

Karel VALANSİ Toplum 1 yorum
22 Eylül 2021 Çarşamba

İnanç Özgürlüğü Girişimi’nin hazırladığı Türkiye’de Din veya İnanç Temelli Nefret Suçları 2020 Raporu 21 Eylül Salı akşamı çevrimiçi bir toplantıyla tanıtıldı. Dr. Mine Yıldırım ve Funda Tekin tarafından kaleme alınan raporda, 2020 yılı içerisinde Türkiye’de yaşanan din veya inanç temelli nefret suçlar ve Türkiye’nin nefret suçlarına ilişkin politikası ile ilgili veriler incelendi. Uluslararası insan hakları standartları temel alınarak hazırlanan rapor ile Din veya inanç temelli saikiyle işlenmiş nefret suçlarının daha görünür olması ve bu sayede önlenmesi ve nefret suçlarıyla ilgili cezasızlıkların önüne geçebilmek amaçlanıyor. Ayrıca izlemenin din veya inanç topluluklarının katkılarıyla genişletilmesi ve savunu konusunda iş birliği yapılması hedefleniyor.

İzleme çalışması kapsamında 2020 yılı içinde, din veya inançla bağlantılı önyargı saikiyle işlenmiş 14 nefret suçu veya olayı tespit edildi. Bu olayların önemli bir bölümü (8’i )Alevilere yönelik gerçekleştirildi. Diğer nefret suçlarında ise, 5’i Hristiyanlara, 1’i başörtülülere yönelik önyargı içeriyor. Olay türleri ise, ibadet yerleri veya mezarlıklara zarar verme, mala/eşyaya zarar verme, hakaret ve tehdit/tehdit edici davranış olarak sınıflandırılıyor.

Raporun tavsiyeler bölümünde tüm nefret suçlarını engellemek ve bunlarla mücadele etmek amacıyla nefret suçlarına ilişkin mevzuatın düzenlenmesi, nefret suçlarının ayrıştırılmış bir şekilde kayıt altına alınması ve etkin soruşturma yapılması, kovuşturma ve uygun bir yaptırım uygulanması. Raporda ayrıca mağdurların desteklenmesi için ihtiyaçlarına yönelik çok boyutlu tedbirler alınması ve kolluk kuvvetleri ile sivil toplum ve din veya inanç toplulukları arasında bilgi paylaşımı ve iş birliğinin güçlendirilmesi öngörülüyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR