İsrail´den Alzheimer hastalığı için tedavi: Sonuçlar umut verici

Tel Aviv Üniversitesi ve Shamir Tıp Merkezi´nin ortaklaşa geliştirdiği çalışma ile Alzheimer hastalığının ana enzimlerini iyileştirmeyi başardı. Perşembe günü hakemli tıp dergisi Aging´de yayınlanan son verilere göre çalışma olumlu yönde ilerliyor.

Dünya
10 Eylül 2021 Cuma

Araştırmacılar oksijen tedavisini (HBOT) kullanarak, yaşlı hastalarda serebral kan akışını %16-23 oranında iyileştirdi bu sayede hem Alzheimer gelişimini hem de hastalardaki bilişsel gerilemeleri azaltmayı başardı.

Her hasta 90 günlük bir süre içinde 60 HBOT seansı aldı. Hastalarda dikkat ve bilgi işleme hızında önemli gelişmeler yaşandı.

Araştırma grubu lideri Profesör Shai Efrati HBOT'nin bilişsel işlevi iyileştirebileceğini ve hastalığa karşı mücadelede etkili bir araç haline gelebileceğini göstermek için daha fazla araştırma yapmaya devam edeceklerini açıkladı.

HBOT, başka hastalıkların tedavisinde halihazırda kullanılmakta. Klinik uygulamalarda kolayca uygulanabilme potansiyelini gösteren, nispeten güvenli bir tedavi yöntemi olduğu bilinmekte.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR