UÖMO eğitime başarı haberleri ile başlıyor

Uluslararası AP (Advanced Placement) sınavlarında dünya ortalamasının üzerinde puan alan UÖML öğrencileri, America College Board tarafından onurlandırıldı. 2021 UÖML Mezunlar bu yıl da yurtiçi ve yurtdışında seçkin üniversitelere yerleşti.

Sibel KONFİNO Toplum
9 Eylül 2021 Perşembe

Yurtdışı üniversitelerinin kapısını aralayan AP programını, UÖML Lise Müdürü Funda Kara’ya sorduk.

AP nedir?

America College Board tarafından uygulanan AP (Advanced Placement) programı, lise öğrencilerine üniversite düzeyinde içeriği olan dersleri alma imkânı sunan bir programdır. Programa katılarak AP derslerini alan öğrenciler, mayıs ayında yapılan uluslararası sınavlara girer. Sınavlar sonucunda başarılı olan öğrenciler, yurt dışındaki üniversitelere kabul edilme, yurt içindeki bazı üniversitelerde burs alma ya da üniversiteye gittiğinde bazı derslerden muaf olma gibi önemli avantajlar elde ederler.

Ulus Özel Musevi Lisesi, 2014 yılında AP Okulu oldu. 2014 senesinde, Matematik Bölüm Başkanı Berta Banana ile birlikte Amerika’da aldığımız bir seminer dönüşünde, vakıf yöneticilerimizle konuşup, okulda açtığımız AP Calculus AB dersiyle, ilk adımımızı heyecanlı ve kararlı bir şekilde attık. İlk senenin sonunda bu dersi alan öğrencilerin tamamının AP sınavında, 5 üzerinden 5 alması bizi çok heyecanlandırdı. Yıllar içerisinde AP derslerimizin sayısı ve başarı grafiği hızla arttı. Yedi yıllık AP geçmişimizin başarısını değerlendirdiğimizde; okulumuz öğrencilerinin AP sınavlarında aldığı not ortalamasının hem Türkiye hem de dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirtmek isterim. 

UÖML, ayrıca College Board’un Sınav Merkezi.

Türkiye’de sınırlı sayıda okula verilen bu yetki ile okulumuz farklı şehirlerden, farklı okullardan gelen birçok öğrenciye sınavlarda ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de çok fazla AP programı uygulayan okul yok. Bazıları programı uyguluyor ama sınav merkezi değil. Ulus Özel Musevi Lisesi, AP sınav merkezi olarak Türkiye’nin her şehrinde biliniyor. Geçen sene Türkiye’nin farklı illerinden ve farklı okullarından 67 öğrenci AP sınavlarını okulumuzda aldılar. Öğrencilerimizin AP sınavlarına kendi okulunda girebiliyor olmalarının büyük bir ayrıcalık olduğuna inanıyorum.

AP başarısı, öğrenciler için ne gibi kapıları açıyor?

AP başarısı, Avrupa’da da yurtdışı üniversiteleri kabul sürecinde önemli rol oynuyor. Üniversitede okumak istedikleri bölümler kapsamında AP dersleri alan ve sınavları başarı ile geçen öğrencilerimize Hollanda, İtalya, İsrail’den, dünyanın seçkin üniversitelerinden burslar geliyor.  

AP hangi alan ve konularda mevcut?

Okulumuzda çok zengin seçenekleri olan bir AP programı var. Öğrencilerimize sunduğumuz dersler APCalculus AB, AP Calculus BC, AP Physics, AP Mechanics, AP Electronics, AP Biology, APChemistry, AP Psychology, AP Studio Art, AP Macroeconomics, AP Microeconomics, AP Computer, AP World History. Elbette ki bu dersleri alacak öğrencileri seçiyoruz. Çünkü derslerin müfredatları lise müfredatından çok daha ayrıntılı ve zor konuları içeriyor. Öğrencinin başarılı olabilmesi için öncelikle hazır olması gerekiyor. Ben AP derslerini, akademik altyapısı iyi olan, çalışmaya niyetli, zorlukları seven, uğraşmaktan hoşlanan öğrencilerin kaçırmaması gereken bir fırsat olarak görüyorum. AP dünyada çok prestijli, yaygın bir program. Amerika’da, Avrupa’da, İsrail’de olduğu gibi Türkiye’de de bazı özel üniversiteler AP öğrencilerine burs imkanları sağlamaya başladılar. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR