700 yıllık Roş Aşana kitabı 4 milyon dolara açık artırmaya çıkıyor

Dünya
9 Eylül 2021 Perşembe

Sotheby's Müzayede Evi yaptığı açıklamada, mahzor olarak bilinen 700 yıllık resimli Roş Aşana ve Yom Kipur dua kitabını 19 Ekim'den itibaren açık artırmaya çıkaracağını duyurdu.

Sotheby’s, ‘Luzzatto High Holiday Machzor’ isimli kitabın şimdiye kadar açık artırmaya çıkartılan en eski İbranice dua kitabı olduğunu açıkladı.

Kitabın, Paris merkezli Alliance Israélite Universelle adına gerçekleştirileceği, satıştan elde edilecek gelirin de kurum tarafından eğitim ve burs amacıyla kullanılacağı da gelen bilgiler arasında.

Adını sahiplerinden birinin adından alan Luzzatto mahzor, Sotheby's'e göre 13. yüzyılın sonlarında veya 14. yüzyılın başlarında güney Almanya'da Abraham adında bir Yahudi yazar ve sanatçı tarafından yazılmış. Kitabın daha sonra Fransa ve İtalya'daki Yahudi topluluklarına geçtiği tahmin ediliyor. Seyahat ederken, farklı sahiplerinin kenarlara yazdığı notlardan, metni yerel geleneklerine göre değiştirdiği anlaşılıyor.

Kitabın fotoğrafları, Mahzorun bugün Yahudi toplulukları tarafından okunan Kadiş ve Avinu Malkeinu dahil olmak üzere duaların çoğunu içerdiğini gösteriyor. 

Dua kitabının 4 milyon ila 6 milyon dolar arasında bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR