Bennett: “Washington ziyareti hedefine ulaştı”

Washington ziyaretini, Afganistan´daki havaalanı saldırısı nedeniyle uzatmak zorunda kalan İsrail Başbakanı Naftali Bennett, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin çok iyi geçtiğini ve gezisinin tüm hedeflerine ulaştığını belirtti.

Dünya
1 Eylül 2021 Çarşamba

Bennett ve Biden’ın, perşembe günü Kabil havaalanında en az 169 Afgan ve 13 ABD askeri personelini öldüren bombalı saldırı nedeniyle 24 saat ertelenen toplantısı cuma günü Beyaz Saray'da gerçekleşti. Oval Ofis'teki görüşmeleri öncesi basının karşısına çıkan Bennett ve Biden, dostluk mesajları verdi. Bennett'i Beyaz Saray'da ağırladığı için mutlu olduğunu dile getiren Biden, görüşmede COVID-19 başta olmak üzere birçok ikili ve bölgesel gelişmeyi ele alacaklarını açıkladı.

İki liderin 50 dakikalık görüşmesinde Joe Biden, ABD'nin İran'ın asla nükleer silah geliştirmemesini sağlama taahhüdünü yineledi. Biden, “Diplomasiyi ilk sıraya koyuyoruz ve bunun bizi nereye götüreceğini görüyoruz. Ancak diplomasi başarısız olursa, diğer seçeneklere dönmeye hazırız” dedi. “İsrail'in diğer Arap ve Müslüman komşuları ile daha derin bağlar geliştirmesi de önemli bir konu” diyen Biden ABD'li ve İsrailli heyetlerin vize muafiyeti konusu üzerinde çalışacağını belirtti.

ABD Başkanı ayrıca, ABD'nin İsrail'in güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığının altını çizdi, İsrail ve Filistinliler için barış ve güvenliği ilerletmek için çalışma sözü verdi.

İsrail Başbakanı Bennett de görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Toplantıda İsrail için belirlenen tüm hedeflere ulaştık. ABD ile, İran'ın nükleer yarışını durdurmak için ortak stratejik iş birliği üzerinde anlaştık. Harika bir toplantıydı, genellikle bir çalışma toplantısıydı” dedi.

Biden ile birbirlerini uzun zamandır tanıdıklarına dair sıcak bir hisse kapıldığını belirten İsrail Başbakanı, “İsrail'i seven, tam olarak ne istediğini bilen ve ihtiyaçlarımızla ilgilenen bir lider buldum" dedi.

Bennett ayrıca Biden'a Gazze'nin yeniden inşası için çeşitli koşullar sundu. Bennett, roket atışlarının derhal durdurulması ve Hamas’ın iki İsrail vatandaşını ve iki askerinin naaşlarını iade etmesini istedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR