Sanatta Kısa Kısa

Tuna SAYLAĞ Sanat
1 Eylül 2021 Çarşamba

Raşel Meseri’nin son kitabı: KÜT OYNAYAN KADINLAR

Yazar Raşel Meseri’nin son kitabı ‘KÜT OYNAYAN KADINLAR’, ALFA Yayınlarından çıktı. Yaşları 50 ile 80 arasında değişen, kimi Müslüman kimi Yahudi yedi kadın, Çeşme’deki yazlıklarında bir aradalar. Kitap, vakit geçirmek için iskambil oyunu oynayan bu kadınların bireysel hesaplaşmalarını, ihtiraslarını, iftiralarını anlatıyor. Eser ayrıca ekolojik yıkım ve bu krizle başa çıkmadaki olası dayanışma yöntemlerini de irdeliyor.

Teras Sergisi: ‘Gelecek Zaman’ Elgiz Müzesinde

Elgiz Müzesinin yaptığı teras sergilerinin 13.sü olan ‘Gelecek Zaman’ sergisi, 23 Ekim’e kadar gezilebilir. Bu açık hava heykel sergisinde, genç sanatçılar farklı anlatımlar ve farklı materyaller ile müzenin iki bin metrekarelik terasında bir araya geliyor. 48 heykelin yer aldığı sergi, insana düşünme dünyasının kapılarını aralıyor. Gelecek Zaman’a umutla bakabilmemiz için sanatçıların dönüştürücü bakış açısına, hayal gücüne yeniden ihtiyacımız var ve bu sergi Teras’dan geleceğe bakıyor.

Borochov'un trompetiyle İstanbul'da ‘Mavi Geceler’

İsrailli trompetçi Itamar Borochov ve grubu, 28. İstanbul Caz Festivali kapsamında, 2 Eylül akşamı Feriye'de sahne alıyor. Trompetle henüz 11 yaşındayken tanışan Borochov, Akdeniz'in en özgün seslerini caz ile buluşturuyor. Renkli müzik yolculuğu, Sefarad müziğini yerel bir sinagogda ilk kez duyduğunda ve Ortadoğu-Kuzey Afrika'nın 'makamlarını' özümsediğinde başladı. Her konserinde müzik mozaiğine bir yenisini eklediği bilinen sanatçı, Konserde son albümü Blue Nights'ın sesleri Boğaz’ın serin sularında yankılanacak.

İKSV Müzik Festivali Simon Ghraichy’yi ağırlıyor

‘Piyanonun rock yıldızı’ Simon Ghraichy, özellikle gençlerin gönlünde taht kurmuş bir sanatçı. Meksika ve Lübnan kökenli Fransız piyanist, sanatsal üslubunun yanı sıra özgür kişiliği ve sahne karizmasıyla hayranlık uyandırıyor. 8 Eylül akşamı, Fransız Sarayında vereceği konserde seyirciyi kültürlerarası bir serüvene çıkaracak Liszt’in Bach, Verdi ve Mozart’tan piyanoya uyarladığı eserleri, sonrasında ise sırasıyla Louis Moreau Gottschalk ve Heitor Villa-Lobos’tan eserler seslendirecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR