İsrail İran nükleer programına karşı tetikte

Israil Savunma Kuvvetleri (IDF) Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi İsrail ordusunun, nükleer programın ilerlemesi nedeniyle İran´a karşı saldırı planlarını hızlandırdığını açıkladı.

Dünya
26 Ağustos 2021 Perşembe

IDF Genelkurmay Başkanı Kochavi yaptığı açıklamada, "İran nükleer programının ilerlemesi, IDF'nin operasyonel planlarını hızlandırmasına yol açtı ve yakın zamanda onaylanan savunma bütçesi bunun için ayrıldı" dedi.

İsrail’in önümüzdeki yıl için belirlenen 15 milyar euro savunma bütçesi ile IDF’in İran'ın bölge genelinde oluşturduğu tehditlere karşı önlem alması bekleniyor.

Kohavi açıklamasını İsrail Başbakanı Naftali Bennett'in ABD Başkanı Joe Biden ve diğer üst düzey yetkililerle yapacağı görüşme öncesinde ABD'ye indiği sırada yaptı.

Bennett'in Beyaz Saray'a ilk ziyareti sırasında Biden'ı İran'a yaklaşımını sertleştirmeye zorlaması ve ABD’nin 2015 Ortak Kapsamlı Eylem Planını (JCPOA) canlandırma çabalarını bırakması bekleniyor.

Kohavi, IDF’i nükleer programı durdurmak için İran’a saldırı planları hazırlamaya yönlendirdiğini belirtti. JCPOA'yı tehlikeli gördüğünü açıkça belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR