Holokost travması nesiller sonra da devam ediyor

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Holokost´tan 75 yıl sonra, sağ kurtulanların torunları II Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimiyle iş birliği yapan Polonyalılara karşı düşmanlık beslemeye devam ediyor.

Dünya
25 Ağustos 2021 Çarşamba

Dr. Villy Abraham’ın, Florida Üniversitesinden araştırmacıların iş birliğiyle İsrail'de yürüttüğü araştırma sonuçları, Polonya'da Holokost'tan sağ kurtulanların ve onların soyundan gelenlerin savaş sırasında el konulan mallarının iadesini önleyen, İsrailli politikacılar ile dünya çapındaki Yahudi örgütlerinin öfkesini ateşleyen, yasa tasarısının kabul edilmesinin bir hafta ardından yayınlandı.

Anket, Holokost kurtulanlarının soyundan gelen, Nazi vahşetinden ciddi şekilde etkilenen ve bugüne kadar travma yaşamaya devam eden, 240 kişiyi içeriyor.

Katılımcılar Polonya'ya karşı düşmanlıklarını, birden yediye kadar bir ölçekte, dört olarak sıraladılar. Katılımcıların kederleri, birden beşe kadar bir ölçekte 3,21 olarak sıralandı.

Holokost hakkında daha fazla bilgi edinme meraklarını ise birden beşe kadar bir ölçekte, 4,99 olarak belirttiler.

Araştırma, sağ kurtulanların torunlarının Polonya'daki toplama kamplarına seyahat etmeyi nasıl gördüklerine dair tuhaf bir modelleme ortaya çıkardı. Katılımcıların, Polonya’ya karşı beslediği düşmanlık hissi büyüdükçe, teoride Holokost tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek için bunu yapmak isteseler bile, siteleri ziyaret etme olasılıkları o kadar çok düşüyor.

Abraham, "Polonya'ya karşı büyük düşmanlık hissedenlerin orayı ziyaret etme olasılığı daha düşük. Çalışmanın ana çıkarımı, Holokost'tan sağ kurtulanların ikinci neslinin yaşadığı travmanın hala somut olmasıdır" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR