Afganistan´daki son Yahudi, ülkeyi terk etmekten vazgeçti

Afganistan´ın son Yahudisi Zabulon Simantov, ayrı yaşadığı karısı ile boşanmayı reddetti ve Afganistan´da yaşamaya devam etme kararı aldı.

Dünya
20 Ağustos 2021 Cuma

Simantov WION kanalına verdiği röportajda, Afganistan’da kalma nedeninin sinagogunu korumak olduğunu belirtti. Simantov, "Evimi terk etmeyeceğim. Afganistan’dan gitseydim sinagogun bakımını yapacak kimse olmazdı" dedi.

Eşi ve iki kızı, 1998'den beri İsrail'de yaşayan Simantov, Kabil'de bulunan sinagoga bakmak için Afganistan'da kalmaya devam ediyor.

Moskova'nın baş hahamı Hahamı Pinchas Goldschmidt, Twitter'da yaptığı paylaşımda Simantov ve eşinin boşanmasını gerçekleştirmek için Afganistan'a gitmeyi teklif ettiğini ancak Simantov'un reddettiğini belirtti.

İş insanı Moti Kahana, Simantov'u İsrail'e götürmek için özel bir uçağa fon sağlamayı teklif ettiği bildirilmişti. Bu, Simantov’un başta kabul ettiği bir teklifti. Güvenlik görevlileri, Simantov'u seyahat duasını okurken video çekmişlerdi. Ancak Simantov görünüşe göre fikrini değiştirdi ve şu anda Taliban tarafından yönetilen ülkede kalmaya karar verdi.

2007'de verdiği bir röportajda Simantov, İbranice bilmediğini ve İsrail'e taşınmayı düşünmediğini söylemişti.

"İsrail'e gitmek mi? Orada ne işim var?"

Yahudi Telgraf Ajansı'nın haberine göre, Taliban Afganistan’daki sinagogun 15. yüzyılda yazılmış Tevrat'ını aldı ve karaborsada sattı. Simantov, Tevrat'ın bir gün yeniden ortaya çıkacağına inanıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR