Tokyo 2020´nin unutulmayanları

Spor
18 Ağustos 2021 Çarşamba

Dostluk kazandı: 11 yıllık arkadaşlar altın madalyayı paylaştı

Aynı sportif kariyeri paylaştığınız ama farklı bir bayrak için mücadele eden yakın bir arkadaşınızla birlikte altın madalyayı kazanmayı ister miydiniz? Bu beklenmedik olay Tokyo oyunlarında gerçek oldu.

Erkekler yüksek atlamada altın madalyayı, Katarlı Mutaz Essa Barshim ile İtalyan sporcu Gianmarco Tamberi paylaştı.

Londra 2012'de bronz, Rio 2016'da gümüş madalya alan Katarlı Mutaz Essa Barshim, 2,37 metre atladı. İtalyan sporcu Gianmarco Tamberi de Barshim gibi ilk denemesinde 2,37 metre seviyesine ulaştı.

Jüri başkanı, uluslararası federasyon yönetmeliği uyarınca iki atlete baraj atlayışı müsabakasını teklif etti veya kabul etmeleri şartıyla birinciliği paylaşmalarını önerdi.

İki farklı ülke için yarışsalar da 11 yıldır arkadaş olan Katarlı Barshim ile İtalyan Tamberi tereddüt etmeden altın madalya sevincini paylaşmayı kabul etti. Heyecanını gizlemeyen Barshim, en yakın arkadaşın ile aynı sporda mücadele etmek bir mutluluk kaynağı, ama onunla podyumu paylaşmak apayrı bir şey" diye konuştu.

Belaruslu kadın atlet, Polonya’ya iltica etmek istiyor

Tokyo Olimpiyat Oyunları'na katılan ancak ülkesine geri dönmek istemeyen Belaruslu kadın atlet Krystsina Tsimanouskaya’nın Polonya’ya iltica etmek istediği bildirildi.

Siyasi görüşleri nedeniyle hapse atılan veya takımlarından uzaklaştırılan sporcuları destekleyen Belarus Spor Dayanışma Vakfı çalışanlarından Vadim Krivosheyev, The Associated Press’e yaptığı açıklamada, kadın atletin Tokyo’daki Polonya Büyükelçiliğine vize için başvurduğunu belirtti.

Dünyanın en iyi jimnastikçisi Biles, elit spordaki baskıyı gözler önüne serdi

Amerikalı jimnastikçi Simone Biles, psikolojik sorunlar nedeniyle 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar takım ve bireysel genel tasnif finallerinden çekilirken, son dönemde elit sporcuların yaşadığı zihinsel sıkıntılar dikkati çekti.

Dünyanın en iyi jimnastikçileri arasında kabul edilen Biles'ın favori olarak katıldığı Tokyo 2020'de yaşadığı zihinsel sorunlar nedeniyle finalden çekilme kararı alması spor kamuoyunda yankı uyandırdı.

Son dönemde birçok sporcunun Simone Biles'ın yaşadığı zihinsel sıkıntılarla karşılaştığının altını çizen uzmanlar, son olarak Japon tenisçi Naomi Osaka'nın uzun depresyon nöbetleri geçirdiği gerekçesiyle Fransa Açık'tan çekildiğini hatırlattı.

Amerikalı eskrimciler, pembe maskeyle takım arkadaşlarını protesto etti

Cinsel istismar ile suçlanan ABD Olimpiyat Eskrimcisi Alen Hadziç'in, Olimpiyat Köyünde kalmasına izin verilmedi.

Hadziç'in takım arkadaşları onu protesto etmek ve cinsel istismar mağdurlarına destek olmak adına pembe maske taktılar. Sahnede sadece Hadziç'in maskesi siyah renkteydi.

USA Today gazetesine konuşan Hadziç, biri kendisine fotoğrafları gönderene kadar maske protestosundan habersiz olduğunu söyledi.

Aktarılanlara göre maskeleri takım arkadaşı Curtis McDowald dağıtmış ve Hadziç kendisi de bir maske istediğinde ona 'yok' denilmiş.

Hassan, 1500 metrede düşse de yarışı kazanmayı başardı

1500 metre koşunun favori atletlerinden Hollandalı Sifan Hassan, eleme yarışında madalya hayalinin uzaklaştığını sandı. Son turda düşen Hassan, yeniden kalkıp yarışı birinci olarak tamamlamayı başardı.

Ancak çifte dünya şampiyonu, 30 metrelik gecikmesini telafi etmek için uzun bir sprint yaparak 4'05''17'de neredeyse hiç titremeden galip gelmeyi başardı.

MacGyver usulü şampiyon

Tokyo 2020’de kadınlar kano slalom dalında altın madalya kazanan Avustralyalı sporcu Jessica Fox'un, final mücadelesi öncesinde hasar alan kanosunu prezervatifle onardığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Fox, “Son yarış öncesinde kanom hasar görmüştü ve onarmaya vaktimiz yoktu. O an için en uygun çözüm prezervatif oldu çünkü çok esnek ve güçlü. Kanonun ucuna taktık ve bütünlüğü hiç bozmadı. Bu sayede kanomu onardım ve altın madalya kazandım” dedi.

Raven Saunders

Madalya töreninde bütün mağdurlar için X işareti yapan ABD'li sporcu ceza alabilir

Kadınlar kategorisi gülle atmada gümüş madalyanın sahibi olan Amerikalı Raven Saunders, podyumda poz verirken elleriyle X işareti yaptı. Saunders, bu işaretle “Bütün baskı altındaki insanlara destek" olmak istediğini ifade etti.

Saunders, “Tüm siyah insanlara, LGBTİ+ topluluğuma, ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele edenlere sesleniyorum. Bizi dinlemek isteyen çok sayıda insan olduğunu anlıyorum” dedi.

Olimpiyatlarda podyumunda siyasi mesaj vermek yasak. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Saunders'in hareketine ceza verip vermeyeceğini karar verecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR