Tokyo 2020: Ay-Yıldız´ın rekoru

Dört yılın sultanı Olimpiyatlar, korona belası yüzünden bir sene gecikmeli olsa da yaşandı ve harika anılarla sona erdi. Hem spor aktivitesi hem de görsel şölen olarak dünyanın en çok izlenen etkinliklerinden biri olan Olimpiyatlarda, Ay-Yıldızlı sporcularımız Türkiye´nin Olimpiyat tarihindeki madalya rekorunu kırarak döndüler. Koronanın gölgesinde gerçekleşen oyunlar, paylaşılan bir altın madalya, dört yeni spor branşı ile Türkiye´mizin Tokyo 2020 raporu…

İgal MEVORAH Spor
18 Ağustos 2021 Çarşamba

Türkiye 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına, 18 branşta 108 sporcu ile katıldı.

Sizi çok seviyoruz altın çocuklar!

Türkiye Olimpiyat Komitesi, Tokyo 2020’den ülkeye iki altın madalya ile gururla döndü. Biri okçuluk biri boks olmak üzere iki farklı branşta - bu branşlarda ilk defa altın madalya kazanarak - İstiklal Marşı’nı Tokyo’da bütün dünyaya dinlettiler.

Okçulukta, 22 yaşında Mete Gazoz İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi eleyerek ülkemize Tokyo’dan ilk altın madalyayı getirdi. Karşılaşma esnasında ölçülen kalp atışları kendisinden 14 yaş daha büyük Nespoli’ye göre çok daha sakin olan Mete’nin soğukkanlı oluşunu gözler önüne seriyordu. Hep yumruğunu sık Mete, nice altınlara! Seni çok seviyoruz, seninle gurur duyuyoruz.

Kadınlar 69 kilo boks branşında ise Busenaz Sürmeneli yüzümüzü bir kez daha altın madalya ile güldürdü. Busenaz Sürmeneli, çıktığı final maçında rakibi Hong Gu’yu yenerek Olimpiyatlardaki ikinci altın madalyamızı ülkeye getirmeyi başardı. Maç bitişinde, “Dede sana söz vermiştim, sözümü tuttum” diye ağladı Busenaz, ağlattı hepimizi. Dedene, sana selam olsun, yumrukların durmasın, hep altın olsun!

Altın madalyaya sevindiğimiz kadar, altını kıl payı ile kaçıran sporcularımız da oldu. Gümüş madalya ile yeniden gururlandık.

Eray Şamdan

Gümüş gülüşlüler, karatede dört madalya

Olimpiyatlarda ilk defa bu sene yer alan karatede, Eray Şamdan ile gümüş madalyanın sahibi olduk. Karatede biri gümüş, üçü bronz olmak üzere toplamda dört madalya kazanarak dikkatleri üstümüze çektiğimize inanıyorum. Olimpiyatlarda ilk defa yer alan bir spor için dört madalya ile ülkemize dönmek, çok ama çok gurur verici.

Bir başka ikincilik ise, altın madalya sahibi boksörümüz Busenaz Sürmeneli’nin adaşı, Buse Naz Çakıroğlu’ndan geldi. 51 kilo boksta ülkemize ilk defa madalya getiren Buse Naz’ın sevinci zor günler geçiren bizlere bir teselli oldu. Buradaki ufak bir notu da atlamayalım; iki boksörümüzün adaş olmasına ek olarak, doğum tarihlerinin de aynı olması başka güzel bir tesadüf.

İlk madalya tekvandoda, artistik jimnastikte bir ilk!

Ülkemize ilk madalya haberi 25 Temmuz’da tekvandoyla geldi. Tekvandoda bronz madalya alan Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber ülkemize ilk müjdeyi verdiler. Daha önceki Olimpiyatlarda da olduğu gibi tekvando branşında yine elimiz boş dönmedik.

Bu senenin bizim için ayrı bir özelliği daha vardı tabii ki. Artistik jimnastikte Türkiye’ye ilk madalya geldi. Harika performansıyla Ferhat Arıcan, jimnastik dalında Türkiye’ye ilk madalyayı getirdi. İlerde çoğalması dileğiyle...

Öte yandan, güreşte madalya alması kesin gözüyle bakılan Taha Akyol ve Rıza Kayaalp ülkeye bronz madalyayla dönmeyi başardılar. Yasemin Adar da güreşte kadınlarda ülkeye tek bronz madalya getirmeyi başaran milli sporcumuz oldu.

Gönüllerin şampiyonu Filenin Sultanları

Bu yaza damga vuran en güzel takım sporumuz voleybol oldu. Giydiklerinden, sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflara kadar her şeyleri tartışılan Filenin Sultanlarına destek çığ gibi büyüdü. Amerika, Rusya, Çin ve İtalya’nın olduğu zorlu gruptan üçüncü çıkmayı başaran milli takımımız, çeyrek finalde Brezilya’ya göre daha kolay bir rakip olan Güney Kore’yi çekti. Fakat Filenin Sultanları çeyrek finalde, Güney Kore’ye 3-2 mağlup olunca madalya şansını kaçırmış oldu. Hiçbiri önemli değil inanın, sizler harika kadınlarsınız. Maç bitince hepsinin yere yığılmaları, üzüntüden konuşamamaları, kendilerini bu işe ne kadar verdiklerini gösteriyor. Şahsen bu seneki Euro 2020 hezimetinden sonra, on kez çeyrek finalde 3-2 elenen Filenin Sultanlarını izlemeyi tercih ederim. Sizinle gurur duyuyoruz, mücadeleniz yeter…

Kıl payı kaçanlar

Tabii ki madalyayla dönenler kadar, madalyayı ucundan kaçıran sporcularımız da vardı. Erkekler çekiç atmada, eski Olimpiyat üçüncüsü Eşref Apak, 76,71 metrelik atışıyla, sekizinci rakibinin iki cm altında bir atış gerçekleştirince, çeyrek final şansını kaçırmış oldu.

Öte yandan, daha önce hiç madalyamız olmayan atıcılık branşında ise, Ömer Akgün olimpiyatı dördüncü olarak tamamladı. Bu başarı, atıcılıkta aldığımız en yüksek derece oldu. İkinize de tebrikler, emeğinize sağlık!

Unutulmayanlar köşesi

Bu sene Olimpiyatlarda daha önce hiç yaşanmamış olaylar da yaşandı. Onlara da ufaktan göz atalım:

  • Altın Madalya paylaşıldı! Değil Olimpiyat, belki de dünyada eşi benzeri çok az gerçekleşebilecek bir olay yaşandı Tokyo’da. Erkekler yüksek atlamada, Katarlı atlet Mutaz Essa ile İtalyan atlet Gianmarco Tamberi 2,37 metre atlayarak aynı dereceyi yaptılar. İki atlet anlaşıp, altın madalyayı paylaştılar.
  • Bu sene beş yeni spor branşını izledik Olimpiyatlarda: Karate, kaykay, dalga sörfü, tırmanma ve beysbol.
  • Olimpiyatlar COVID-19 dolayısıyla ilk defa seyircisiz olarak gerçekleştirildi.
  • Filipinler ve Bermuda ilk defa altın madalya kazandılar.
  • Uluslararası Olimpiyat Komitesinin aldığı karar doğrultusunda Rusya Milli Marşı çalınmadı. Geçtiğimiz senelerde aldığı ceza yüzünden Olimpiyatlardan men edilen Rusya, oyunlara Rusya olarak değil, Rusya Olimpiyat Komitesi adı altında katıldı ve altın madalya kazanan sporcular marşlarını söyleyemedi. Rusya'nın milli marşı yerine, madalya törenlerinde Rus besteci Pyotr Çaykovskiy’nin 1. Konçertosu'nun bir bölümü çalındı.

2020 Tokyo Olimpiyatları işte bu şekilde geçti. Gerçekten harikaydı, herkesin emeğine sağlık.

Okçulukta tarih yazan Mete’ye, ilk şampiyon kadın boksörümüz Busenaz’a, jimnastikte bir tarih yazan Ferhat’a, atıcılıkta tarihi başarı yakalayan Ömer Akgün’e, Ay-Yıldız için ter döken bütün sporcularımıza, yürekten sevgiler ve teşekkürler, iyi ki varsınız. Sizi çok seviyoruz. Cumhuriyetimizin, harika sporcuları!

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR