Tayvan´ın ilk Yahudi toplum merkezi açılıyor

Tayvan´da aralık ayında açılması beklenen tesisin içerisinde sinagog, kaşer restoran, sınıflar ve etkinlik alanlarının yer alması planlanıyor.

Dünya
18 Ağustos 2021 Çarşamba

Tayvan’ın Yahudi toplumu, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada, ilk kalıcı toplum merkezlerinin yıl sonuna kadar açılacağını duyurdu. 2020’de yaklaşık 2090 metrekarelik bir alana inşaası başlayan Jeffrey D. Schwartz Yahudi Toplum Merkezinin Aralık 2021’de açılması bekleniyor. 

16 milyon dolarlık yapının içerisinde 100 kişinin üzerinde kapasitesi olan bir sinagog, bir mikve (geleneksel banyo), Tayvan’ın ilk kaşer lokanta ve mutfağı, 300 kişilik davet salonu, kreş, yetişkin eğitim programları için sınıflar, kütüphane, toplu ve bireysel çalışma alanları ve açık hava etkinlik alanları yer alacak. 

Schwartz’ın 500 nadide Yahudi sanat eserinden oluşan kişisel koleksiyonu da kültür merkezinde sergilenecek. 

Şimdiye kadar Yahudi toplumu Taipei şehir merkezinde kiraladıkları Habad Evi ve küçük bir ofis ile faaliyet gösteriyordu. 2011 yılında Habad Hahamı Shlomi Tabib, eşi ve ailesiyle Taipei’ye yerleşmiş ve hafta sonu din eğitimleri vermeye başlamıştı. Kültür merkezi açıldığı zaman eğitim programlarının çoğu da oradan devam edecek. 

30 yılı aşkın bir süredir Tayvan’da yaşayan, Yahudi toplumunun sözcüsü Glenn Leibowitz’e göre adada yaklaşık 700-800 Yahudi yaşıyor. Bunların yarısı ise aktif olarak Şabat yemek ve dualarına, bayram kutlamalarına ve diğer etkinliklere katılan üyelerden oluşuyor. 

Leibowitz’e göre Yahudilerin çoğu Tayvan’ın en büyük kenti, iş ve sosyal hayatın merkezi konumundaki Taipei’de yaşasa da adanın diğer bölgelerinde yaşayan Yahudiler de bulunuyor. 

Merkez, Jeffrey D. Schwartz ve NaTang Tayvan Yahudi Kültür Birliği tarafından fonlanıyor. NaTang JTCA, Tayvan ve dünya genelinde Yahudi toplumuna hizmet vermeyi amaçlayan bir sivil toplum kuruluşu. 

Schwartz, 50 yılı aşkın bir süredir Tayvan’da yaşayan bir iş insanı. JTCA kurucu ortağı ve eş başkanı olan eşi NaTang ise Tayvan doğumlu oyuncu, müzisyen ve yazar. 

Kaşer mutfağı ve Yahudi kurallarına göre yapılan mikvesi bulunan kültür merkezi Yahudiliğin yalnızca bir dalına veya yalnızca Yahudi toplumuna yönelik değil. 

Leibowitz, The Times of Israel’ e gönderdiği e-postada kütür merkezinin din, mezhep, dindarlık derecesine bakmaksızın gelen herkesi, arkadaşlarını ve ailelerini ağırlayacaklarını belirtiyor. 

Schwartz’ın açıklamasına göre, “JTCA, Tayvan’daki tüm diğer Yahudi gruplarına ve Yahudi olmayıp da Yahudileri ve Israil devletini destekleyen herkese saygı gösteriyor.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR