İtalya´da sıcak hava dalgası ´Lucifer´ etkisi

İtalya´nın Sicilya Adası´nda, yetkililer çarşamba günü sıcaklığın bir ara 48,8 dereceye yükseldiğini açıkladı. Bu, Avrupa´da kayıtlara geçen en yüksek sıcaklık olabilir. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ise henüz bu veriyi teyit etmedi.

Dünya
12 Ağustos 2021 Perşembe

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne göre şu ana kadar Avrupa'da görülen en yüksek sıcaklık, Yunanistan'ın başkenti Atina'da 1977 yılında kaydedilen 48 derece.

İtalya'daki son sıcak hava dalgasına ise Afrika'dan gelen ve Lucifer adı verilen bir yüksek basınç sistemi yol açtı. Lucifer'in İtalyan anakarasına doğru ilerleyip, aralarında başkent Roma'nın da bulunduğu büyük kentlerde hava sıcaklığını daha da arttırması bekleniyor.

İtalya Sağlık Bakanlığı birkaç bölgede aşırı sıcaklıklar nedeniyle ‘kırmızı’ kodlu uyarılar yayınladı. Bakanlığın açıklamasına göre en yüksek sağlık riskiyle karşı karşıya olan şehirlerin sayısının bu cuma gününe kadar sekizden 15'e çıkması bekleniyor.

Lucifer, Sicilya, Calabria ve Puglia ile birlikte güney İtalya'da orman yangınlarının yayılmasına yol açtı. İtalyan itfaiyeciler, dün 12 saatlik süre boyunca Sicilya ve Calabria'da 300'den fazla operasyona katıldıklarını ve binlerce dönüm araziyi yakan alevleri kontrol etmek için gece boyunca mücadele ettiklerini belirtti.

Calabria'da iki, Sicilya'da da bir kişi yangınlar yüzünden hayatını kaybetti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR