Adolf Hitler ressam olsaydı neler değişirdi?

Bir kararınız milyonların hayatını nasıl etkileyebilir? Bugün bu sorunun cevabını vereceğim.

Zaman Makinesi
4 Ağustos 2021 Çarşamba

Damla Ornadis 

Aslında cevap çok basit: Kaosla. Merak etmeyin ben de en az sizin kadar bilimsel olan yazıları okumaktan sıkılıyorum:) O nedenle kaosu veya daha genel ismiyle ‘kaos teorisini’ sade bir dille, örnekler vererek açıklayacağım.

Günlük hayatta düzen diye tabir ettiğimiz şey saat kaçta yemek yiyeceğimizin belli olması, kaçta yatacağımızı bilmemiz veya hangi saatte nerede olacağımızın planlanması olsa da gezegenler var olduğundan beri bizim var ettiğimiz düzenden farklı bir düzen hali bulunmakta. İşte biz bu düzen haline ‘Kaos’ diyoruz. Sanılanın aksine kaos da bir düzen halidir fakat bu düzen yüzlerce parametreden etkilenen ve bizim hala çözemediğimiz bir düzendir.

Kaos Teorisi açıklanırken sık sık Kelebek Etkisi örnek olarak kullanılır. Meşhur ‘The Butterfly Effect’ filminin ve ‘Life Is Strange’ oyununun da konusu olan Kelebek Etkisi, kaosun başlaması için gerekli ilk olay olup Lorenz tarafından “Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de bir fırtınanın kopmasına neden olabilir” şeklinde tanımlanır.

Bütün bu anlattıklarımı bizleri de ilgilendiren bir örnekle pekiştirmek isterim. Adolf Hitler asker olmadan önce aslında bir ressam olmak istiyordu. Fakat girdiği yetenek sınavında güzel sanatlar lisesi tarafından reddedildi. Bu durumun ardından zor bir süreç geçiren Adolf Hitler orduya katılmaya karar verdi. Adolf Hitler ülkesi için, Alman ordusunda I. Dünya Savaşında savaşırken, savaşın sonlarına doğru görme kaybı yaşadı. Bazı psikologlara göre bu durum onun hayatını Almanya'yı kurtarmaya adamasına yol açtı. Askeri başarılarının ardından siyasete atılan Hitler girdiği seçimleri kazanıp milyonlarca insanın ölümüne neden olacak gücü eline almış oldu.

Peki ya Adolf Hitler ressam olmuş olsaydı? II. Dünya Savaşı daha kısa sürebilir, daha az insan ölebilir, dünya daha hızlı bir iyileşmeye dönebilir veya bunların hiçbiri olmayabilirdi. Sanırım bu sorunun cevabını hiçbir zaman bilemeyeceğiz, sadece çeşitli tahminlerde bulunabileceğiz.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR