Yeni bir ´Unorthodox´ dizisi

Son zamanlarda popülerleşen ve sayısı artan Ortodoks hayatı dizilerine bir yenisi daha eklendi. ´My Unorthodox Life´ eskiden Ortodoks bir Yahudi cemaatine mensup Julia Haart ve ailesinin hayatını konu alıyor.

Kültür&Sanat&Spor
4 Ağustos 2021 Çarşamba

Liza Cemel

Her bölümü ortalama 40’ar dakika olan dokuz bölümlük bu seri, eskiden Ortodoks Yahudi olan Julia Haart ve ailesinin hayatını bir ‘reality show’ tadında işliyor. Julia Haart kendi hikayesini, eskiden katı bir Ortodoks Yahudi cemaate mensup, ama artık büyük bir medya şirketi olan Elite World Group’un CEO’su ve kurucusu olarak tanıtıyor. Kendisinin serüveni kadar çocuklarınınkini de işleyen dizi geçtiğimiz haftalarda Netflix’te yayına girdi.

Açıkça söylemek gerekirse diziyi henüz izlemedim. Netflix’te yakında çıkacaklar kısmında fragmanı izlediğimde ilgimi çekmişti, listeme ekledim. Sonrasında devamlı karşıma çıktı ama bir türlü fırsat bulup da izleyemedim. Öte yandan bizzat izlemeden, yalnızca hakkında yorumlar okuyarak fikrimin nasıl şekillendiğini de gözlemlemek istedim. İzledikten sonra bende bıraktığı duygu ve düşüncelerle de karşılaştırıp yeniden test etmek istiyorum.

Bir sürü konu hakkında medyada, aile ve arkadaş çevremizde, orada burada oldukça farklı fikirleri işitiyoruz; ister istemez algımız da ona göre değişiyor. Şu ana kadar okuduklarımdan yola çıkarak görüşüm, dizinin bir nebze tek taraflı olduğu ve Ortodoks Yahudi hayatını oldukça olumsuz lanse ettiği yönünde. Bu yüzden de eleştirenler ve saygısız bulanlar var. Ayrıca zaten pek parlak olmayan uluslararası itibarımızı da daha da çok zedelediğini, bu tarz dizilerin toplum olarak ayrık olduğumuzu gösterdiğini düşünenler de var. Tabii ki böyle bir bakış açısının yanı sıra, diziyi çok eğlenceli, Julia’nın serüvenini de çok ilham verici ve güçlendirici bulanlar da var. Bu farklılık biraz da kişinin kendini nerede konumlandırdığına, değerlerinin ne olduğuna, bu gibi konuları hassas ve mahrem bulup bulmadığına da bağlı.

Her şeye rağmen, özellikle bu gibi konuların tek katmanlı olmadığını ve farklı yönlere açılabileceğini de anlamak gerekir. Dizide Julia Haart’ın dört çocuğunun farklı hikayelerini de izliyoruz. Her karakter farklı olduğu gibi, hayata ve Yahudiliğe bakış açıları da farklı. Tıpkı hayatta karşılaştığımız birçok olay ve kişi gibi...

Dizinin fragmanı:

 https://www.youtube.com/watch?v=6a553JOZq-4&t=25s&ab_channel=Netflix

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR