Sanatta kısa kısa

Tuna SAYLAĞ Sanat
4 Ağustos 2021 Çarşamba

Kalemin Ucunda Sanat

Metropol İstanbul, 3 Eylül tarihine kadar Heykeltıraş Nihat Özcan’ın ‘Kalemin Ucunda Sanat’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Özcan’ın, kurşun kalemlerin grafiti olan kömürüne hiçbir görüntüleme cihazı veya makine kullanmadan kesici aletler yardımı ile ışık altında ve çıplak gözle milimetrik ölçülerde işlediği figürlerin yer aldığı sergide, farklı bir deneyim sanatseverlerle buluşuyor. Aralarında Eyfel Kulesi ve Anıtkabir gibi önemli yapıların da yer aldığı seçkide, sanatçının minimalist bir yaklaşımla hazırladığı otuz çalışması bulunuyor.

***

SSM’de ‘Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri’ Sergisi

Sakıp Sabancı Müzesi ‘Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Ressam Hocaların Ressam Öğrencileri’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de resim sanatının tarihsel yolculuğunun izlenebileceği sergide, hepsi SSM resim koleksiyonundan olmak üzere; aralarında öncü kadın sanatçılardan Mihri (Müşfik) Hanım’ın da olduğu Hoca Ali Rıza, Halife Abdülmecid Efendi, Hüseyin Zekâi Paşa, İvan Konstantinoviç Ayvazovski, Şevket Dağ, Hikmet Onat, Hüseyin Avni Lifij, İbrahim Çallı, Nazmi Ziya Güran gibi sanatçıların 115 eseri bir araya geliyor.

Sergide, ustaların ve onların izinde yürüyerek ustalaşan öğrencilerin eserleri birlikte sunuluyor. Kronolojik bir düzende sunulan seçki, Tanzimat döneminde, başta Fransa olmak üzere yurt dışına sanat eğitimine gönderilen ve Paris’te dönemin önemli isimleri Jean-Leon Gerôome ve Gustave Boulanger gibi ressamların atölyelerine devam eden, Osman Hamdi Bey ve Halil Bey’in dâhil olduğu kuşaktan sanatçıların eserleriyle başlıyor. Sergide, bu sanatçıların manzara ve natürmortlarının yanı sıra figür ve figürlü anlatımın uzantısı olarak ilgi duydukları portre türüne ait eserleri de yer alıyor.

 ***

Bachçede Yaz Festivali

Bachçede Yaz Festivali’, 12 Ağustos - 10 Eylül tarihleri arasında birbirinden seçkin konserlerle Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek.
Viyolonselci Jiri Barta ve piyanist Terezie Fialova, 12 Ağustos’taki ilk konserlerinde Dvorak ve Janacek’in en güzel eserlerinden oluşan özel bir program sunacaklar. 13 Ağustos’ta, Olgu Kızılay’ın oluşturduğu yaylı sazlar topluluğu Today’s Quintet, Barta ve Fialova ile birlikte çalacak. Türk Roman müziğinin cazla buluşacağı 26 Ağustos’ta ise, ‘Davul Zurna Caz’ projesiyle Bilal Karaman direktörlüğünde Ahmet Özden, Hacı Rüstem Çembeli ve Ergün Şenlendirici sahne alacak. ‘Bachçede Yaz’, müzikseverlerin kaçırmamaları gereken bir festival!

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR