3 bin 518 cinayet: 100 yaşındaki Nazi muhafızı mahkemeye çıkıyor

Almanya´da bir mahkeme, 2. Dünya Savaşı sırasında Berlin dışındaki bir toplama kampında SS muhafızı olarak 3 bin 518 cinayete ortak olmakla suçlanan 100 yaşındaki bir kişi için duruşma tarihi belirledi.

Dünya
3 Ağustos 2021 Salı

Neuruppin eyalet mahkemesi sözcüsü, duruşmanın ekim ayı başlarında başlayacağını açıkladı. Suçlanan kişinin kimliği Alman gizlilik yasaları nedeniyle açıklanmadı. Yetkililer, ileri yaşına rağmen zanlının mahkemeye çıkmaya uygun görüldüğünü, ancak mahkemenin günlük oturumlarının süresinin sınırlı tutulması gerektiğini belirttiler.

Şüphelinin 1942-1945 yılları arasında Sachsenhausen Kampı’nda Nazi Partisinin paramiliter kanadının kayıtlı bir üyesi olarak çalıştığı iddia ediliyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, sanığın Berlin dışındaki Brandenburg eyaletinde yaşadığı söyleniyor.

Sachsenhausen, 1936'da Adolf Hitler'in SS subaylarına Nazi toplama kampı sisteminin tam kontrolünü vermesinden sonra ilk yeni kamp olarak Berlin'in hemen kuzeyinde kuruldu. Nazilerin Almanya, Avusturya ve işgal altındaki topraklarda inşa ettiği ağ için örnek bir tesis ve eğitim kampı olması amaçlandı. 1936-1945 yılları arasında bu kampta 200 binden fazla mahkûm tutuldu. On binlerce mahkûm açlık, hastalık, zorunlu çalıştırma ve diğer sebeplerin yanı sıra tıbbi deneyler, vurulma, asılma ve gaz odaları dahil farklı yöntemlerle sistematik şekilde öldürüldü.

Tarihçiler ve araştırmacılar öldürülenlerin sayısının 100 binden fazla olabileceğini düşünüyor. Savaş sırasında Sachsenhausen Kampı, diğerlerinin yanı sıra Sovyet savaş esirlerini de kapsayacak şekilde genişletilmişti. Sachsenhausen Kampı’ndakiler Nisan 1945'te Sovyetler tarafından kurtarıldı ancak Sovyetler Birliği burayı daha sonra kendi düşmanları ve muhalifleri için kullanacakları bir başka kampa dönüştürdü.

Kaynak: Euronews

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR