İsrail Savunma Bakanlığı´ndan NSO Pegasus yazılımına soruşturma

İsrail Savunma Bakanlığı aralarında Washington Post ve Guardian´ın da bulunduğu 17 uluslararası medya kuruluşunda çıkan haberlerin yarattığı sansasyon üzerine olayla ilgili soruşturma başlattı.

Dünya
29 Temmuz 2021 Perşembe

İsrail Savunma Bakanlığı'nın çarşamba gecesi bildirdiğine göre, savunma teşkilatından ve hükümetin çeşitli şubelerinden temsilciler, siber şirket NSO Group'un genel merkezini ziyaret etti.

Bakanlık, soruşturma için görevlendirilen ekibin Milli Güvenlik Kurulu, Mossad ve diğer yetkililerin temsilcilerini içereceği belirtildi. Ekip, NSO Group'un savunma ihracat izni şartlarına uygun olarak faaliyet gösterip göstermediğini ve şirketin ürünlerinin izin şartlarını ihlal edecek şekilde kullanılıp kullanılmadığı araştıracak.

Medya kuruluşlarının yazarları, kontrol edilen 37 vakada Pegasus'un siyasi yetkililerin, seçilmiş yetkililerin, gazetecilerin ve insan hakları aktivistlerinin elektronik cihazlarını hacklemeye çalıştığını iddia etti.

Ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil olmak üzere birkaç ulusal liderin takip edilmek üzere hedef alındığı iddia edildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR