İsrail 2050´ye kadar karbon emisyonunu %85 azaltmayı planlıyor

İsrail´de meclise sunulan teklife göre sera gazı emisyonlarında yüzde 96, elektrik sektöründe yüzde 85 ve belediye atıklarında yüzde 92 azalma hedefleniyor.

Dünya
28 Temmuz 2021 Çarşamba

İsrail Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, İsrail küresel iklim kriziyle savaşa destek olma amacıyla, 2050 yılına kadar karbon salınımını kuvvetli bir şekilde azaltmaya çalışacak.

Başbakan Naftali Bennett ve bazı kabine üyeleri tarafından kabul edilen 'devrim niteliğinde ve tarihi karar' geçtiğimiz pazar günü İsrail meclisi Knesset'te oylamaya sunuldu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsrail Hükümeti, 2050 yılına kadar, hem tüm insanlığı tehdit eden iklim kriziyle ilgileneceğini, hem de düşük karbon salınımlı bir ekonomiye geçeceğini öngören benzeri görülmemiş bir kararı onaylamaya hazırlanıyor” ifadeleri bulunuyor.

Açıklamada ek olarak “Paris İklim Anlaşması ve İsrail'in uluslararası iklim taahhütleri doğrultusunda ve küresel ısınma eşiği olan 1,5 derecenin aşılmaması için, İsrail 2050 yılına kadar sıfır karbon salınımı hedefine ulaşmaya söz veriyor” deniyor.

Çevre koruma, finans, enerji, ulaşım, ekonomi ve içişleri bakanları da Bennett ile birlikte yasa teklifi için mücadele etmekteler.

Teklif 2015 yılına kıyasla karbon salınımını ara hedef olarak 2030'a kadar yüzde 27, 2050 yılına kadar ise en az yüzde 85 azaltmayı gerektiriyor.

Bakanlığın açıklamasında, “İsrail hükümeti ilk defa karbon salınımını azaltma amacıyla ortak ulusal hedefler belirleyerek, temiz, verimli ve rekabetçi bir ekonomiye geçiş için ulusal bir strateji ilan ediyor ve böylece İsrail'i iklim krizine karşı yürütülen küresel mücadelede diğer gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarıyor” ifadeleri de bulunmakta.

İsrail 2030 yılına kadar karbon salınımlarını sabit tutma sözü vererek 2015 Paris İklim Anlaşmasını imzalamıştı. 

**

İsrail Devlet Başkanı Herzog´dan Türkiye ve bölgedeki ülkelere mesaj

İsrail Devlet Başkanı Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan´a ve bölge liderlerine hitaben, bir masanın etrafına kahve içmeye oturulduğunda, aradaki farkların ve anlaşmazlıkların o kadar da büyük ve korkutucu olmadığının görüleceğini belirtti.

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Selim Öztürk, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “Geçen hafta Batı Kudüs’teki İslam Sanatları Müzesinde ‘Kahve: Doğu ve Batı’ adlı serginin açılışı yapıldı. Sergide Türk kahvesi, kahvenin tarih içindeki yolculuğu ve İslam-Osmanlı dönemi sanat eserleri ziyaretçilere sunuldu” ifadelerini kullandı.

Öztürk, İsrail Devlet Başkanı Herzog’un söz konusu sergiye gönderdiği videolu mesajı da sosyal medya hesabından paylaştı.

Herzog videoda, “Geçen günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bölgedeki diğer liderlerle görüştüm. Eminim ki bir masa etrafında kahve eşliğinde toplandığımızda, bütün bölgemizi kültürel ve diğer konularda iş birliğiyle daha iyi bir geleceğe taşıyabiliriz. Yaşadığımız bu geniş coğrafyada bizlere dinler ve kültürler arası zengin kesişim noktalarını öğretiyorlar. Bunu açık yüreklilikle yapıyorlar. Kudüs’teki Devlet Başkanlığı Konutu'ndan sizlere en iyi dileklerimi yolluyorum” ifadelerini kullandı.

Serginin açılığında, Türkiye’den Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa da bir konuşma yaptı. Herzog, Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Bursa ile Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği Kültür Müşaviri Öztürk'e teşekkür etti.

Öztürk de, "Bu sıcak ve dostane konuşmayı serginin açılışına ilettiğiniz için teşekkürler Sayın Herzog. Ayrıca bu güzel müzeyi, bu sergiye ev sahipliği yapmasına imkân sağladığınız için de minnettarız” açıklamasıyla Herzog'a teşekkür etti.

Öztürk, “Eminim ki bir fincan Türk kahvesi bir masanın etrafındaki bölge liderlerine sunulduğunda pek çok sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır. O gün geldiğinde emin olun kahveler bizden olacak” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Temmuz’da Herzog ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Erdoğan, görüşmede, Herzog'u göreve başlaması dolayısıyla tebrik etmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR