Facebook 12 dilde Holokost eğitimi verecek

Facebook, Soykırım inkarcılığı ile mücadelesini genişleterek kullanıcılarını Holokost ile ilgili olarak Arapça, Rusça ve Almanca dahil 12 dilde eğitim materyallerine yönlendirecek.

Kültür
14 Temmuz 2021 Çarşamba

Ocak ayından başlamak üzere, Facebook üzerinde ‘Holokost’ kelimesi ile arama yapan kullanıcıların önüne otomatik olarak ‘AboutHolocaust.org’ sitesi açılacak. Bu web sitesi ziyaret edildiğinde 12 ayrı dilde Soykırım gerçekleri ve kurtulanların ifadelerine ulaşılabilecek.

13 Temmuz’da birkaç yaygın dille başlayacak olan bu hizmet Dünya Yahudi Kongresi ve BM’nin kültürel ayağı olan UNESCO tarafından yürütülüyor. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay konuyla ilgili açıklamasında, “Dünyanın her tarafındaki insanların Holokost ile ilgili gerçeklere dayanan bilgilere ulaşması çok önemli. Yalan bilgilendirmenin küresel çapta yükselişte olduğu bu dönemde sosyal medya platformlara yanlış söylemlerle ve nefretle mücadelede büyük bir rol düşüyor. Bu platformlar kullanıcıları güvenilir kaynaklara yönlendirmelidir” sözlerine yer verdi.

Facebook’un yıllarca ‘meşru ifade özgürlüğü’ adı altında yanlış bilgilendirme olsa da Holokost inkarcılığını savunduktan sonra geçen sene bu duruşunu tersine çevirmişti. Facebook bu politika değişimine gitmeden önce İftira ve İnkârla Mücadele Birliği ADL Facebook’un nefret söylemine bu yaklaşımını protesto etmek amacıyla reklamları durdurma boykotu başlatmıştı.

Dünya Yahudi Kongresi Facebook ile Holokost inkarcılığı konusunda işbirliğinde bulunuyor. Holokost eğitimi sağlayan Facebook son yaptığı bu hamle ile duruşunu sağlamlaştırıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR