Anne Frank, Cannes´da animasyon olarak yeniden hayat buluyor

´Beşir´le Vals´ animasyon filminin yaratıcısı Ari Folman, yeni eseri ´Anne Frank Nerede?´de Frank´ın hayali arkadaşı Kitty üzerinden hikayesini anlatıyor.

Dünya
14 Temmuz 2021 Çarşamba

Cannes Festivalinde gösterilen film, II. Dünya Savaşı’nı en güzel tasvir eden hikayelerden birini günümüz dünyasına bağlamayı ve yeni bir seyirci kitlesine ulaşmayı amaçlıyor.

Folman, Anne Frank’ın Nazi işgali sırasında Hollanda’da ailesiyle saklandığı zaman kaleme aldığı hatıra defteri anlatısının ötesine giderek, hikayeyi Kitty aracılığıyla yırtık kot pantolonlar ve beyzbol şapkaları giyen genç nesle bağlıyor. Folman, arka planda da mülteci kriziyle karşı karşıya kalan Avrupa’nın ikilemlerini karakterler üzerinden aktarıyor.

Filmle ilgili Reuters’a açıklama yapan Ari Folman, “Yeni bir şey bulmalıydım. Hatıra kitabını olduğu gibi uygulayamazdım... Ulaşabildiğim kadar genç nüfusa ulaşabilmek benim için önemliydi... Anne Frank’ın hikayesinden günümüzdeki yaşamımızda neler çıkarıyoruz, neler öğreniyoruz, bunu görmek istedim” dedi.

Anne ve Kitty’nin hayal güçlerinin zapt edilemez bir hal aldığı ve Nazi ordusuyla savaştığı bu animasyon filmi yıllardır yapım aşamasındaydı. Folman filmde, Justin Bieber’in Anne Frank Müzesini ziyareti gibi modern referanslar da kullandı.

Anne ve babası Holokost kurtulanı olan Folman ‘Anne Frank’in Hatıra Defteri’ni 14 yaşındayken okumuş.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR