Renan Koen başarılarının arasına bir kitap ve albüm de ekledi

Piyanist, besteci, eğitmen ve müzik terapisti Renan Koen´in ´Pozitif Direnç´ adlı kitabı Gözlem Yayınevi tarafından yayınlanarak raflarda yerini aldı.

Toplum
14 Temmuz 2021 Çarşamba

Koen, Avrupa’ya göç etmiş ve belgelerinde Müslüman yazmasına rağmen yine de Theresienstadt’a hapsedilen Türk Yahudilerinin Holokost’u yaşadıklarına dair tarihî belgeler ile besteci ve müzik eleştirmeni Viktor Ullmann’ın Theresienstadt’ta yazdığı 20 müzik kritiğini okuyucularla bu kitap sayesinde tanıştırıyor.

Kitapta, yaşadıkları vahşete rağmen ne şekilde hayatta kaldıklarını aktaracak kadar yaşamayı başarmış ‘survivor’ların hikâyeleri, çoğunlukla sanatçıların hapsedildiği Theresienstadt Toplama Kampındaki yaşamları ayrıntılarıyla aktarılıyor.

Koen yaptığı araştırmalar sonucu bestecilerin bu kampta besteledikleri eserlerini deşifre ederek ‘Pozitif Direnç’ kavramını ortaya koydu. Ayrıca bireysel ve toplumsal barışın sürekliliği için de ‘Pozitif Direnç Metodu’nu yarattı. Din, dil, ırk gözetmeden “Bir daha asla!” diyebilmek için Koen’in gençlerle sürdürdüğü ‘Holokost Gerçekliği ile Pozitif Direnç’ eğitimi, gençlerin kendi yetenekleri doğrultusunda oluşturdukları ‘March of the Music’ öğrenci hareketi ile de kitap çok geniş bir okuyucu kitlesine hitap ediyor.

‘March of the Music’ albümü çıktı

“Barışın en önemli şartı, içimizdeki üretici ve yaratıcı ruhla tanışmak ve onu canlı tutmaktır” düşüncesinden yola çıkan Renan Koen’in kitabı ile aynı zamanda yeni projesi ‘March of the Music’ de Lila Müzik'ten dijital platformlarda yayınlandı.

Albümde, Terezin Kampında yaşamış müzisyenler Viktor Ullmann ve Gideon Klein’ın eserlerinin yanı sıra kampı gezerek orada yaşananlara tanıklık eden Elcil Gürel Göçtü ve Nurullah Ejder’in yeni bestelerine yer verildi. 

Albümdeki eserleri Auftakt Trio, Ekin Güldoğan, Eyüpcan Açıkpazu, Gizem Yılgın, Selim Boyacı ve Renan Koen’in duyarlı yorumuyla dinlerken, Öykü Üçgüler ve Engin Çetin’in Terezin izlenimlerini de CD kitapçığından okumak mümkün.

Türkiye Yahudi Toplumu ve İzi Morhayim’in katkılarıyla yayınlanan albüm, Terezin toplama kampından kurtulan ancak bir süre önce vefat eden, 94 yaşındaki ‘Survivor’ Doris Grozdanovičová’nın anısına ithaf edildi. Tasarımını Gözde Oral’ın yaptığı albüm Itunes ve spotify'dan dinlenebiliyor.

 Kitap tanıtımı ve müzikal söyleşi YouTube’da

25 Temmuz Pazar günü saat 21.00’da Koen’in ‘Pozitif Direnç’ kitabının lansmanı gerçekleşecek. Dışişleri Bakanlığı, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği, Köln Başkonsolosluğu, Kıbrıs İlim Üniversitesi, Türkiye Hahambaşılığı Vakfı, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin birlikte düzenledikleri etkinliğin moderatörlüğünü Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği Başkanı Levent Taşkıran yapacak. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR