EURO 2020 Finali: İngilitere´yi sarsan ırkçılık skandalı

İtalya-İngiltere EURO 2020 finalinde İngiltere adına penaltı kaçıran üç siyahi oyuncu internette ırkçılığa maruz kaldı. İngiltere Futbol Federasyonu oyunculara karşı kullanılan dili kınayan bir bildiri yayınladı.

Dünya
12 Temmuz 2021 Pazartesi

İngiltere Milli Futbol Takımının, 3-2 kaybettiği maçta penaltıları kaçıran siyahi oyuncuları Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka, sosyal medya üzerinden ırkçı saldırılara hedef oldu.

İngiltere Futbol Federasyonundan ırkçı saldırıya karşı yapılan açıklamada, “Etkilenen oyuncuları desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve sorumlu herkes için mümkün olan en sert cezaların verilmesini isteyeceğiz. Sosyal medya şirketleri bu tür iğrenç suiistimallerin olmaması için destek vermeli” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Milli Futbol Takımı da yayınladığı ayrı bir bildiride, söz konusu saldırıları kınadı ve “Bu yaz milli forma için elinden gelenin en iyisini veren futbolcularımıza yönelik ırkçı saldırılardan iğreniyoruz” denildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da sosyal medya hesabından ırkçı mesajları kınadı. Johnson, "İngiltere takımı, sosyal medyada ırksal olarak suiistimal edilmeyi değil, kahraman olarak övülmeyi hak ediyor. Bu korkunç istismarın sorumluları kendilerinden utanmalıdır" dedi.

İngiliz polisi, sosyal medyada ırkçı mesajları atanların soruşturulduğunu açıkladı. Londra Belediye Başkanı Sadık Han, ırkçı mesajları yayımlayanların sosyal medya hesaplarının kapatılmasını istedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR