Biden, Yahudi asıllı Sosyal Güvenlik Komiserini kovdu

ABD Başkanı Joe Biden´ın geçen hafta görevden aldığı Yahudi asıllı Sosyal Güvenlik Komiseri Andrew Saul, kararın ´yasadışı´ olduğunu iddia etti ve görevde kalacağına söz verdi.

Dünya
12 Temmuz 2021 Pazartesi

Biden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Trump dönemi zamanında atanan komiserin, Biden'ın kurumda istediği değişiklikleri engellediğini belirtti. Hükümet bilgisayar ağlarına erişimi kesebilir, bu nedenle Saul'un gelecekte ne yapacağı belirsiz.

Demokratlar ve hükümet sendikalarının hepsi Saul'un görevden alınması için baskı yapmıştı.

Beyaz Saray Jerusalem Post Gazetesine yaptığı açıklamada, Komiser Saul’un göreve başladığından beri, sosyal güvenlik yardımlarını siyasallaştırdığını, kurumun işgücünün yüzde 25'ine kadar kullandığı tele-çalışma politikasını sonlandırdığını, yardım temyiz duruşmaları için yasal süreç korumalarını azalttığını ve kurumun misyonuna ve Biden’ın politika gündemine aykırı başka eylemlerin de yapıldığını belirtti.

Saul ise yaptığı açıklamada, yönetimi daha verimli hale getirdiğini belirterek, “Açıkçası orada mükemmel bir iş çıkardığımı hissediyorum” dedi.

Senato'daki Cumhuriyetçi lider Senatör Mitch McConnell, Saul’un görev süresinin 2025'e kadar sürmesi gerektiğini, Saul’u görevden almanın kurumu ‘siyasallaştırdığını’ belirtti.

Cumhuriyetçi Parti'ye önemli derecede bağış yapan Saul, Pennsylvania Üniversitesi’nde Donald Trump'ın sınıf arkadaşıydı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR