İsrail´de İkinci Tapınak döneminden kalma yapı bulundu

İsrail Eski Eserler Kurumu ve Ağlama Duvarı Miras Vakfı perşembe günü yaptığı açıklamada, Kudüs´teki Ağlama Duvarı´nın bitişiğinde İkinci Tapınak döneminden kalma görkemli bir yapı ortaya çıkarıldığını duyurdu.

Dünya
8 Temmuz 2021 Perşembe

Yapı, şehri ve Tapınağı ziyaret eden önemli devlet adamlarını ağırlamak için kullanılmış olabilecek iki büyük odadan oluşuyor. İki odanın duvarları dekore edilmiş ve bir çeşme ile birbirine bağlanmış gözüküyor.

Kazı Müdürü Dr. Shlomit Weksler-Bdolach, “Yapı şüphesiz, Kudüs'teki Tapınak Dağı duvarlarının dışında ortaya çıkarılan İkinci Tapınak dönemine ait en görkemli kamu binalarından biri” dedi. Bdolach, yapının muhtemelen MS 20 veya 30 civarında, Tapınak Romalılar tarafından yıkılmadan sadece 20-30 yıl önce inşa edildiğini belirtti.

Bdolach yapının, ‘‘Tapınak yerleşkesine ve Tapınak Dağı'na girmeden önce önemli kişilerin kabul edildiği belediye meclisi binası bile olabilir” dedi.

Yapının bir kısmı ilk olarak 19. yüzyılda İngiliz arkeolog Charles Warren tarafından yürütülen çalışma sırasında ortaya çıkarıldı. Alan şimdi tamamen kazıldı ve önümüzdeki birkaç hafta içinde halka açılması bekleniyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün