“Müzik konusunda şaşırtıcı fikirler duymak bana hep ilham veriyor”

Gün geçmiyor ki müziğe meraklı, bu alanda çalışıp üreten bir gencimiz sektörde ön plana çıkmıyor ve çalışmalarıyla göz doldurmuyor… Bunlardan biri de, son zamanlarda yaptığı işlerle müzik dünyasında ses getiren ve çalışma arkadaşı vokal Pelin Sude Çelikol ile medyanın dikkatini çeken DJ ve müzik prodüktörü Yusuf Hanay… Küçük yaşlardan beri müziğe gönül veren Hanay´ın, ´Falling´ ve ´Care´ adlı parçalarından sonra altyapısına imza attığı ve Sude´nin seslendirdiği single´ı ´İçimde´, çok yakında Ada Müzik tarafından piyasaya sunulacak.

TUNA SAYLAĞ Sanat
7 Temmuz 2021 Çarşamba

Özel Tudem Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinin ardından öğrenimine aynı alanda Doğuş Üniversitesinde devam eden Yusuf Hanay, Turquilla Studio’da da müzik prodüksiyonu konusunda teknik eğitim aldı. Bugün ise aynı kurumda kendisi ders veriyor.

Müziğe nasıl ve kaç yaşlarında başladın? Ailende sana bu konuda rol model olan biri var mıydı?

10-11 yaşlarımdayken ilk kez bir DJ’i sahne alırken gördüm, çok heyecanlandırmıştı beni. Sürekli yanına gidip bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum. 13 yaşıma geldiğimde Göztepe Kültür Derneğinde usta çırak ilişkisi diyebileceğimiz bir sistemle, omuzlarda kolon taşıyarak, bol bol kablo sararak en alttan yetiştim. Orada bol bol sahne alarak kendimi geliştirdim. Ailemde müzik ile ilgilenen biri olmadığından rol model aldığım biri oldu diyemem açıkçası. Ama babam iyi bir müzik dinleyicisidir. Küçüklüğümden beri bol bol Rumca ve yabancı müzik dinlenen bir evde büyüdüğümden, farklı tınılara aşinayım diyebilirim.

Müzik alanında gelişmek ve ilerlemek adına nasıl bir yol izledin? Kendini ne şekilde yetiştirdin?

Çok küçük yaşlardan beri elektronik müzik dinliyorum, haliyle dünyadaki DJ’leri takip ediyordum. Beğendiğim birçok DJ’in aynı zamanda prodüktör olduğunu fark ettiğim an bilgisayarıma yüklediğim ilk yazılımla bir şeyler yapmaya çalıştım; sonuç çok kötüydü tabii ama çok keyif alıyordum. 20 yaşıma kadar bol bol internet araştırması ve pratik ile kendimi geliştirdim. Ardından Turquilla Studio’da teknik eğitim aldım, hatta şu anda ben de orada eğitmenim.

DJ olarak ne tür müzikler çalarsın daha çok; kendine özgü bir tarz yarattığını düşünüyor musun?

Genelde melodi ve vokal ağırlıklı elektronik müzikleri seviyorum, haliyle o tarz şarkılar çalıyorum. House, Deep House ve biraz indie/alternatif sentezi diyebilirim. Setlerimde kendi parçalarımı da çalabilmek adına birkaç senedir sahne almıyorum, stüdyoya kapanarak bol bol üretiyorum.

İyi bir DJ olmanın yolunu bizimle paylaşır mısın? Sahnede olduğun süreç boyunca dinleyicilerle olan ilişkini nasıl tanımlarsın?

Bana göre iyi bir DJ, o anda çaldığı mekânı ve dinleyiciyi kafasında tartıp, doğru analiz edip ona göre şarkılar seçip, çalandır. Ama artık DJ’lerin aynı zamanda prodüktör olmaları işi değiştirdi biraz. Setlerimizde kendi yaptığımız şarkıları çaldığımız için DJ’i tanıyıp gelen insanların olduğu etkinlikler yapılıyor artık.

Ne zamandan beri beste yapıyorsun? Müzik partnerin Pelin Sude Çelikol için yaptıkların dışında notaya döktüğün başka şarkıların da var mı ve en çok hangisini seviyorsun?

16 yaşımdayken ilk şarkımı yapmayı denedim. Yayınlamadıklarımla birlikte 300 tane demo yapmışımdır. Çoğu çok kötü ve kendimi geliştirmek adına yaptığım şarkılar, fikirlerdi. Son beş-altı senedir ona yakın şarkı yayınladım. Falling adlı çalışmam aralarında en sevdiğim sanırım. Ama tabii üzerinde uğraştığım yeni parçalar beni daha fazla heyecanlandırıyor.

Sude, gerek sesi gerekse söz yazarlığı ile başarılı bir performans sunuyor; onunla yolun nasıl kesişti?

Sude ile üç sene önce internet üzerinden tanıştık. Çok yetenekli bir vokal ve söz yazarı. Stüdyoya ne zaman girsek beş dakika içerisinde uğraştığımız şarkılar, fikir olarak neredeyse bitmiş oluyor. Başka sanatçılarla çalışırken kimyanın tutması çok önemli bence. Eğlenerek bir şeyler çıkardığınız zaman ne olduğunu anlamadan şarkı bitmiş oluyor. Önümüzdeki aylarda yeni bir çalışma daha yayınlayacağız.

Bestelerken ilham aldığın meslektaşların var mı ve seni daha çok neler besler?

Gündelik hayatımda en az dinlediğim tür elektronik müzik. Çok farklı türler dinlemeyi seviyorum açıkçası. Indie, R&B, Bossa Nova, Jazz, Alternatif Rock ve Hiphop çok dinlerim. Genelde bunlardan besleniyorum diyebilirim. Beni şaşırtan fikirleri duymak hep ilham veriyor, o motivasyonla hemen stüdyoya girmek istiyorum. Kendi tarzımda ilham aldığım, hayranlıkla takip ettiğim isimler var tabii. Mesela bunlardan bazıları Hayden James, Duke Dumont, Disclosure ve Zhu, Flume.

Son çalışmalarından söz eder misin? Gelecekle ilgili ne gibi hayallerin var?

Aşağı yukarı on yeni şarkı hazır; bazıları yabancı, bazıları yerel sanatçılarla. İlk yayınlanacak parça sanırım Sude ile yaptığımız ikinci Türkçe şarkımız olacak. İngilizce sözlü şarkılar yaptığımdan, birkaç sene içerisinde kendimi farklı ülkelerde, sahnelerde ve listelerde de görmek isterim tabi. Ama çok büyük hayaller kurmuyorum. 15 senedir bu işi yapıyorum ve sürekli hayal kurarak devam etmek bazen yıpratıcı olabiliyor. Bildiğimiz, keyif aldığımız işi yapmaya devam etmek ve akışa bırakmak daha güzel.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR