Cüneyt Dirican´a Ekonomi Basını Başarı Ödülü

Ekonomi sayfası yazarımız Cüneyt Dirican 13.sü düzenlenen Ekonomi Basını Başarı Ödüllerinde, Yılın Ekonomi Radyo Programı ödülünü aldı. Dirican, ST Endüstri Radyo´da bugüne kadar 77 konuğuyla iş konuştuğu “Kobilerin Koçu, Finans Doktoru” radyo programı ile ödüle layık görüldü.

Ekonomi
7 Temmuz 2021 Çarşamba

2013 yılından beri Şalom’da yazılarını sürdüren Dirican ödülle ilgili düşüncelerini şu şekilde aktardı:

“Saint Joseph Fransız Lisesinde okul gazetesini çıkardığımız Serhat Ayan'dan bir yıl sonra aynı ödülü almak çok mutluluk verici. İlk programlarımı çektiğim Radyo Arel'de bugünleri hayal etmiştim. Bu vesile ile Arel Üniversitesi Şalom gibi radyoculuktaki ilk göz ağrım. Türkiye'nin en eski ikinci gazetesi Şalom Gazetesi ve en yeni ekonomi radyo kanalı Endüstri Radyo adına aldım bugün ödülü. Ve Hasan Tahsin ile Danışma Kurulu Üyesi olduğum Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfının varlık sebebi duayen ekonomi gazetecisi Nezih Demirkent anısına.

Ve tabii esas kahramanlara bu ödül. Arkada ses kayıt alan, konuklar için takvim ayarlayan, edit yapan, mise en page yapan, kamerayı tutan, fotoyu çeken, rejide saniyeleri yöneten, gazeteyi dağıtan, abonelik ve reklam ile ayakta kalmalarına çalışan ve daha nicelerine. Sayfada veya ekranda ya da mikrofonun önünde olmak işin kolay kısmı. Ve tabii, okur, dinler, izler kısmındaki herkesle, programa konuk olan kişiler. Ödül bir kişiye veriliyor ama aslında herkese. Bu ödül bizlerin, sizlerin, hepimizin.”

EGD 13. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

Ödül Törenine katılan İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, DEİK Başkanı Nail Olpak, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ödül takdiminde önemli mesajlar verdi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından İstanbul Ticaret Odasının (İTO) destekleri,  Alternatif Bank, Yıldız Holding, Garanti BBVA'nın sponsorluğunda ve Turkcell'in iletişim ve teknoloji sponsorluğunda gerçekleştirilen ve EGD Başkanı Celal Toprak’ın açılışı konuşmasıyla başlayan 13. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri töreninde ev sahibi İstanbul Ticaret Odası’nın Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ilk konuşmayı yaptı.

Ödül töreninde söz alan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle şöyle konuştu:

“Çok zorlu bir dönemden sonra yarı fiziki hibrit şeklinde gerçekleşen bu güzel ödül töreninde online de bizleri izleyenleri selamlıyorum. Alışmaya çalışıyoruz. Çok zorlu bir dönemden çıktık. Geçen sene bu zamanlar pandemiye alışmaya çalışıyorduk şimdi ise normal hayata geçeceğiz. Gazetecilik haber vermek iyisini kötüsünü seçme şansınız yok neyse onu vereceksiniz. Ama Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak biz bu dönemde Türk halkına güzel haberler vermeye çalıştık. Birkaç aylık düşüşten sonra haziran da başlayan çıkışımız devam ediyor. Gidişat 200 milyar doların üstüne çıktı. 2021 rekorların kırıldığı tarihe geçecek özel bir yıl olacak. Bundan sonra ihracatımız ikili rakamlar üzerinden konuşulacak. Artık yeşil ve sertifikalı bir ihracat dönemine giriyoruz. Değerler değişti bakış açısı değişti o nedenle Marmara'dan başlayarak çevreye, insana ve doğaya olan sevgiyi saygıyı en üst seviyeye çıkarmamız gerekiyor. TİM olarak kadın konseyimizle hedef planı hazırladık. Kadınların dünyaya ve doğaya olan hassasiyeti ile 12 maddelik eylem planı hazırladık. Bu dönemde ekonomi gazetecileri olarak yaptığınız haberlerle önümüzü aydınlattınız. Teşekkür ediyoruz.”

Hibrit yapılan toplantıya online olarak ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer, TMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güldal, İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ve ekonomi dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Ayrıca fiziki olarak ASKON Başkanı Orhan Aydın, TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, İTO Genel Sekreteri Prof. Nihat Alayoğlu gibi önemli isimlerde katılarak ekonomi gazetecilerinin ödüllerini verdi.

İşte ödül alan ekonomi gazetecileri:

Ekonomi Programı (Radyo) 

Seyfi Akil-Radyo Gedik

Cüneyt Dirican-St Endüstri Radyo

Ekonomi Programı (Televizyon)

Berfu Güven-Ntv Çarşı Pazar 

Ekonomi Haberi (Yazılı Basın)

Kerim Ülker - Dünya (Suudi Arabistan'da Türk Malına Ambargo)

Ekonomi Haberi (İnternet) - Sinan Sayrugaç Anısına

Çiğdem Subaşı- Dunya.Com (Hisar'ın Patronu: Fabrikayı Borçlara Karşılık Bankaya Bıraktık)

Söyleşi Röportaj (Yazılı Basın)

Nilgün Çavdar- İnbusiness (Dünyayı Kurtaracak Türk)

Köşe Yazarı

İbrahim Kahveci-Karar

Yaşar Süngü-Yeni Şafak

Yılın Araştırma Haberi (Yazılı Basın)

Betül Alakent-Sabah (Türkiye'yi Tek Geçeriz)

Yerel Basın Ödülü (Yazılı Basın) 

Nadide Büşra Kaynak-Refleks (Tekrar Kullanıma Evet Tek Kullanımlığa Hayır)

Leyla Özekşi Polat-Gaziantep 27 (Ödüllü Zeytinyağcı Kral Çıplak Dedi) 

Jüri Teşvik Ödülü

Merve Yılmaz-Para Dergisi (Yeni Umudumuz Kozalak)

Jüri Özel Ödülü

Sibel Atik - Ekonomist (İş Dünyası Yeşil Vergilere Hazırlanıyor)

Nezih Demirkent Özel Ödülü

Faruk Türkoğlu

Namık Ahıska Özel Ödülü

Hülya Yaylı Çaylak- Posta (Gündelikçi Kadınların Derdi Büyük)

Bülent Yardımcı Özel Ödülü

Gamze Bal-Cumhhuriyet (Tarım 65 Yaş'a Takıldı)

Esen Salihoğlu Özel Ödülü

Emre Eser-Hürriyet (Karaköy’de Bot Pazarlığı)

Barış Bektaş Özel Ödülü

Özgül Öztürk-Akşam (Pandemide Sahte Psikolog Patlaması)

Jüri üyeleri şu isimlerden oluştu:

Vahap Munyar-Ali Çağatay-Abdurrahman Yıldırım-Jale Özgentürk-Dilek Güngör-Hasan Arslan-Oya Yalıman-Faruk Erdem-Hayri Çetinkaya-Murat Gülderen-İbrahim Acar-Talip Yılmaz-Recep Erçin-Yaşar Kızılbağ-Fikri Türkel- İsrafil Kuralay-Günseli Özen-Levent Ulusoy-İsmail Özbayraktar-Servet Yıldırım-Orhan Turan-Ümit Boyner-Sibel Asna-Canan Eraslan-Sadi Özdemir-Serpin Alparslan-Fatma Aydoğdu-Yılmaz Yıldız-Çetin Ünsalan-Rüştü Bozkurt- Cengiz Halil Çiçek-İdriz Çokal-Celal Toprak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR