İsrail´den tüberkülozu tespit eden çip

İsrailli bilim insanları, tüberkülozu tespit etmek için cilde takılan bir çip geliştirdi. Çip sayesinde teşhis eksikliğinin tarihe karışacağı ve ölümlerin azalacağı belirtildi.

Dünya
6 Temmuz 2021 Salı

Tüberkülozun (Verem) tedavisi mevcut olsa da yetersiz laboratuvar testleri nedeniyle hastalığın tespiti yapılamadan çoğu kişi hayatını kaybediyor. Tüberküloz nedeniyle yoksul ülkelerde yılda 1,4 milyon kişi yaşamını yitiriyor. Tüberküloz, hapşırma, tükürme ve öksürme yoluyla kolayca bulaşabiliyor ve bulaşan her kişi de 10'dan fazla kişiye hastalığı bulaştırabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 1993'ten beri tüberkülozu ‘Küresel sağlık acil durumu’ olarak değerlendiriyor. Örgüt, 2000 ile 2019 yılları arasında teşhis ve tedavi yoluyla tahmini 60 milyon kişinin hayatının kurtarıldığını bildirerek testin gücünü vurguladı. Ancak test altyapısı zayıf olduğu için yılda yaklaşık 3 milyon vaka gözden kaçırılıyor.

Technion-İsrail Teknoloji Enstitüsü'nden bir araştırma ekibi, hakemli bir dergi makalesinde, cilde yapıştırıldıktan bir saat sonra tanı veren bir çip ürettiklerini ve test ettiklerini açıkladı.

Araştırma ekibinden Rotem Vishinkin The Times of Israel'e verdiği demeçte, "Çip nano parçacıklardan yapılmış sensörler içeriyor ve kişinin koku düzenindeki değişiklikleri algılıyor bu da bize kişinin tüberküloz olup olmadığını yüksek doğrulukla söyleyebiliyor. Teşhisin basitleştirilmesi, vakaları tespit etmek ve insanların tedavi edilmesini sağlamak için önemli. Bu bizim odak noktamız" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR