Küçükken Avusturya´dan kaçan Eva Schloss 92 yaşında vatandaşlığını geri aldı

Çocukluğunda Nazilerden kurtulmak için Avusturya´dan kaçan ve sonra ünlü günlük yazarı Anne Frank ile arkadaş olan 92 yaşındaki Yahudi kadın Avusturya vatandaşlığını geri aldı.

Dünya
30 Haziran 2021 Çarşamba

Anne Frank'ın babası Otto Frank'ın ikinci eşinin kızı olan Eva Schloss, Londra'daki Avusturya Büyükelçiliğinde geçen hafta yapılan bir törenle Avusturya vatandaşlık belgelerini aldı. Schloss, son 70 senedir Londra'da yaşıyor.

Törende konuşan Schloss, “Avusturyalılar olanlardan dolayı üzgün. Nefret ve ayrımcılığı hala devam ettiremeyiz. Naziler bizlerle değiller” dedi.

Avusturya Nazi Almanya’sına katılınca Schloss'un ailesi 1938'de ülkeden kaçtı. Önce Belçika'ya, ardından Hollanda'ya yerleştiler. Orada Schloss, Anne Frank ile arkadaş oldu. Naziler Hollanda'yı 1940 yılında işgal ettikten sonra Frank ailesi saklansa da 1944 yılında yakalandılar. Anne Frank bu sürede tuttuğu günlükler sayesinde daha sonra dünyanın en tanınmış Holokost kurbanlarından biri oldu. Anne Frank 1945 yılında bir Nazi kampında öldü. Ablası ve annesi de hayatlarını kaybettiler.

Schloss'un annesi ve babası da Amsterdam'da saklanırken yakalandı ve Auschwitz Ölüm Kampına gönderildiler. Schloss ve annesi hayatta kaldı ancak babası öldürüldü. 1953 yılında Schloss'un annesi Fritzi, Otto ile evlendi.

İngiltere'deki Anne Frank Vakfı'nın kurucu ortağı olan Schloss, vakfın amacının insanları Holokost ile ilgili eğitmek olduğunu belirtiyor. Pazartesi günü Schloss'a, Avusturya devletinin Avusturya Cumhuriyeti Hizmetleri Liyakat Nişanı verildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR