´İzmir Jewish Heritage´ projesinin açılış etkinliğine büyük ilgi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, İzmir Yahudi Mirasının korunmasını amaçlayan ve İzmir Yahudi Cemaati Vakfı tarafından hazırlanan ´İzmir Jewish Heritage´ projesinin açılışı AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur´un katılımıyla 21 Haziran´da gerçekleşti.

Toplum
30 Haziran 2021 Çarşamba

Aynı avluya bakan dört yapılı bir kompleksin birer parçası olmaları özelliğiyle dünyada eşi benzeri bulunmayan Hevra ve Los Foresteros Sinagoglarının restorasyon projelerinin hazırlanacağı süreç Hevra Sinagogundan tüm dünya ile paylaşıldı.

Sinagogların Türkiye ve dünyada bir kültür mirası, turizm ve kültürler arası diyalog merkezi olarak tanınması için çalışmaların gerçekleşeceği projenin açılış etkinliği kamu ve özel kurumlarda yöneticiler ile diplomatların yer aldığı üst düzey bir katılım ile gerçekleşti

İzmir Musevi Cemaati Vakfı Proje Koordinatörü Nesim Bencoya yaptığı açılış konuşmasında üç yıl boyunca sürecek olan projenin hedefleri ve faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

Daha sonra Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut söz alarak benzersiz kimlikleri güçlendirmede çok kültürlülüğün önemine değinirken Konak Belediye Başkanı Abdül Batur kardeşlik mesajı verdi. Ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Sefarad Yahudilerinin değerleri ve Kemerealtı’nın kültürel mirasını bir bütün olarak korumaya büyük önem verdiğini ifade etti. Projenin ortağı olarak yer alan Kentimiz İzmir Derneğinin Genel Sekreteri Sedef Özer ise şehrin özgün kimliğini güçlendirecek olan bu projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün