Yahudi psikiyatristi konu alan podcast yayını TV dizisi oluyor

2019 yılında yayınlanan, hastalarından birinin hayatını kontrolü altına alan, Manhattan´da yaşayan Yahudi bir psikiyatristi konu alan ´The Shrink Next Door´ adlı podcast, dizi olarak TV izleyicileri ile buluşmaya hazırlanıyor.

Kültür
23 Haziran 2021 Çarşamba

 

Sekiz bölümden oluşması planlanan uyarlamada Paul Rudd, Dr. Isaac 'Ike' Herschkopf'u adlı psikiyatristi canlandırırken, Will Ferrell da Marty Markowitz'i yani hayatı kontrol altına alınan hastayı canlandıracak. Dizi, Apple Plus uygulamasında kasım ayında yayına girecek.

Paul Rudd ve Will Ferrell

Daha önce, Bloomberg köşe yazarı Joe Nocera tarafından yayınlanan trajik podcast’in konusu şöyle: Otuz yıl süren terapi sonucu Dr. Herschkopf, Markowitz'in hayatını ve parasını kontrol etmeye başlar, evine el koyar; onu ailesinden ve sevdiklerinden ayırarak, istediğini yaptırabilir bir hale getirir.

Podcast yayını ve ardından gelen New York Sağlık Dairesinde açılan davaya göre, diğer hastaları da Ike Herschkopf'un kendilerini maddi anlamda manipüle ettiğini ve aileleriyle ilişkilerini koparmalarına sebep olduğunu dile getirdi. Hastaları arasından yer bir kadın, Herschkopf'un tavsiyesi üzerine annesiyle ilişkisini kopardığını ve annesinin cenazesine katılmadığını söyledi.  New York Sağlık Dairesi, gelen suçlamaları inceledikten sonra nisan ayında Herschkopf'dan lisansını iade etmesini istedi.

Podcast Yahudilikle ilgili birçok alıntıya da yer veriyor. Marty Markowitz'e Herschkopf'u, tanınmış bir Modern Ortodoks haham olan Shlomo Riskin öneriyor. Rav Shlomo Riskin, Markowitz'in düzenli gittiği sinagogda hahamlık yapıyordu. Dr. Herschkopf, Markowitz'in evinde partiler veriyor ve pek çok tanınmış Ortodoks simayı partilerine davet ediyor. Markowitz, Yahudilere yönelik giyim ve konfeksiyon işiyle uğraşıyor. Ayrıca Herschkopf, Markowitz tarafından kurulan İbranice isim verilmiş bir hayır kurumunu da yönetiyor. (Herschkopf, hastasını bu kuruma önemli bir miktarda bağış yapmaya da ikna ediyor.)

Dizide doktoru canlandırmaya hazırlanan aktör Paul Rudd da Yahudi asıllı. Aktörün gerçek ismi Paul Rudnitzky. Ferrell ve Rudd, psikolojik ve drama dizilerindeki rolleriyle bilinen isimler değil; daha çok 'Anchorman' ve 'Adamım Benim' gibi komedi filmlerindeki rolleriyle biliniyorlar.

Ancak iki aktör de bugüne kadar başarılı işlere imza attılar. Paul Rudd, 2018 yılında yayınlanan 'Casus Oyunu' (Catcher was a Spy) filminde, II. Dünya Savaşı zamanında Yahudi asıllı beysbol oyuncusu Moe Berg'in casus olmasını konu alan gerçek bir hikayede rol aldı. Ferrel'in de ciddi konuları içeren filmlerde rolleri oldu. Örneğin, 2006 yılında yayınlanan drama ve komedi karışımı olan 'Lütfen Beni Öldürme' adlı filmde Ferrell içine kapanık, bağnaz bir vergi memurunu başarıyla canlandırdı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR