Başarılı ve Tanınmış 5 Yahudi Baba

Babalar Günü´ne özel 5 tane babayı sizler için derledik. Hollywood ve şöhret dünyasından tanıdığımız bu babaların üne kavuşma, başarı ve babalık hikâyeleri sizlerle… Tüm değerli babaların Babalar Günü kutlu ve mutlu olsun!

Duymayan Kalmasın
20 Haziran 2021 Pazar

Liza Cemel

9 Mayıs 2021’de “Başarılı ve Tanınmış 5 Yahudi Anne” ile Anneler Günü’nü kutlamıştık. Şimdi de Babalar Günü’ne özel “Başarılı ve Tanınmış 5 Yahudi Baba” ile karşınızdayız.

1.     SACHA BARON COHEN

Londra’da doğan 49 yaşındaki başarılı oyuncu, komedyen, yazar ve yapımcı Sacha Baron Cohen’in 2 kız 1 erkek olmak üzere 3 çocuğu vardır. Kendisi gibi oyuncu olan Isla Fisher ile 2010’dan beri evlidir.

The Dictator” ve “Borat” gibi satirik filmleri ve kendiyle özdeşleşmiş efsanevi karakterleri canlandırmasının yanı sıra “The Spy” gibi daha farklı türdeki film ve dizilerde de başarısını konuşturmuştur. Meşhur Mossad ajanı İsrailli Eli Cohen’in hayatını konu alan The Spy (Casus) 2019 yılında Netflix’te gösterime girdiğinde oldukça fazla ilgi topladı. The Spy’daki rolü ile Altın Küre Ödülleri’nde en iyi aktöre (Mini dizi) aday gösterilmiştir.

 2.     ADAM SANDLER

 Komedi dünyasının önde gelen isimlerinden Adam Sandler Brooklyn’de doğdu. Şuan 54 yaşında olan ünlü oyuncu, komedyen, yapımcı ve senaryo yazarının 2 kızı vardır. 2003 yılından beri evli olduğu eşi Jackie Sandler da söhret hayatına modellik ile başlamış, sonra da oyunculuk dünyası ile tanışmıştı.

Başrolünde olduğu “Click” (Kumanda), “Murder Mystery” (Gizemli Cinayet), “You Don’t Mess with the Zohan” (Zohan’a Bulaşma), “50 First Dates” (50 İlk Öpücük), “Grown Ups” (Büyükler) gibi filmlerle komedi dünyasının önde gelen isimlerinden Adam Sandler’in rol aldığı 60’tan fazla film var. Filmlerinde de genelikle Yahudi karakterleri oynayan Sandler, Zohan rolüyle kült bir karaktere imza atmıştır. Hikaye, gizliden gizliye Manhattan’da kuaför olma hayaliyle yanıp tutuşan İsrailli teröre karşı savaşan uzman asker Zohan’ın hayalleri ve görevleri etrafında döner.

Hollywood dünyasında henüz üne kavuşmamışken, 1975 yılından beri devam eden; 46 sezonluk “Saturday Night Live” gece şovunda Adam Sandler da komedi skeçlerinde sahne almıştı. SNL’de söylediği Hanuka şarkılarından birine de bu linkten göz atabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=KX5Z-HpHH9g

3.     BEN STILLER

New York City doğumlu Ben Stiller 55 yaşındadır. 2000 yılından beri beraber olduğu oyuncu eşi Christine Taylor ile 2 çocukları vardır. “Night at the Museum (Müzede bir Gece)” film serisi ve “Zoolander” gibi filmlerle hafızalara kazınan karakterleri canlandırmasının yanı sıra yönettiği, yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği filmler de vardır. Aynı zamanda “Madagascar” animasyon serisinde aslan Alex’i seslendirmiştir.

Babası Jerry Stiller daha o doğmadan komedi dünyasının önde gelen isimlerindendi. Jerry Stiller aynı zamanda meşhur Amerikan dizisi Seinfeld’de Frank Costanza karakterini canlandırmıştır. Ben Stiller’ın babası Jerry Stiller da Amerika’da doğmuştur fakat onun ailesi Amerika’ya Doğu Avrupa’dan göç etmiştir. Ben Stiller’ın annesi Anne Meara İrlandalı Katolik olmasına rağmen babası ile evlendikten sonra Yahudiliğe geçmiştir.

 

4.     LENNY KRAVITZ

57 yaşındaki ünlü şarkıcı, söz yazarı, müzik yapımcısı Lenny Kravitz Manhattan’da doğmuştur. Rock, blues, R&B, jazz gibi müzik türlerindeki başarılı yapımlarıyla bir ikondur. Müzik kariyerinin yanı sıra “The Hunger Games” (Açlık Oyunları), “The Butler” (Başkanlarım Hizmetkârı) gibi filmlerde de rol almıştır. Oyunculuk, şarkıcılık ve modellik yapan kızı Zoë Kravitz de 32 yaşındadır. Oyuncu ve müzisyen anne babanın kızı Zoë Kravitz’in ilk belirdiği film, 2007 yapımı “No Reservations” (Aşk Tarifi) olmuştu.

Annesi Afrikalı-Amerikalı ve Bahamalı Hristiyan bir aileden, babası ise Ukraynalı Yahudi bir aileden gelen Lenny Kravitz kendisini hem Yahudi hem de Hristiyan olarak tanımlıyor. Lenny’nin babası Sy Kravitz, çocuklarını Yahudi bir ev ortamında; Yahudi geleneklerini bilerek büyütmenin önemli olduğunu vurguluyordu. “Fly Away”, “Again”, “I Belong To You” Lenny Kravitz’in ünlü şarkılarından yalnızca bazılarıdır. Lenny Kravitz ve Zoë’nin annesi Lisa Bonet yollarını 1993’te ayırmışlardır. Lisa Bonet ise şimdi oyuncu Jason Momoa ile beraberdir.

5.     JOSH PECK

New York City doğumlu 34 yaşındaki genç oyuncu 1990’ların sonlarından beri televizyon dünyasında. 2000-2002 yılları arasında “The Amanda Show”, sonra da Nickelodeon yapımı “Drake & Josh” dizisinde adından söz ettirdi. Sinematograf Paige O'Brien ile evli olan ve Max Milo adında bir oğlu olan Peck, sosyal medya hesabı üzerinden oğlu ile Yahudi bayramları ve Şabat günü temalı resimleri paylaşıyor. Kendi Bar-mitzva töreni gibi çocuğuna da ileride bir kutlama yapacağı öngörülebilir gibi duruyor.

Ara ara Youtube kanalından vloglar çeken Josh Peck, orada da geniş bir kitleye hitap ediyor: https://www.youtube.com/channel/UCTr-klXfdXmrU9FEP987ueg

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR