NATO Zirvesi sona erdi: Liderler ne kararlar aldı?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Liderler Zirvesi´nin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Dünya
15 Haziran 2021 Salı

Zirvenin ilk gününde Stoltenberg 30 NATO ülkesinin oybirliği ile karar aldığını açıklayarak 8 konuyu şöyle sıraladı:

 • Siyasi dayanışma, işbirliği ve iletişimin genişletilmesi için daha sık toplantı ve müttefikler arasında daha sık ve yoğun bilgi akışı sağlamak.
 • Daha caydırıcı bir savunma kapasitesine kavuşmak için de askeri, sivil ve altyapı olarak üç bütçeyi arttırmak.
 • Ulusal hedefler konularak toplumsal dirençlerin arttırılması. Gerek salgınlar, gerek dezenformasyon, gerekse siber güvenlik alanlarında daha güçlü hale gelmek.
 • Teknolojik üstünlüğün kazanılması için üniversite ve start upların birlikte çalışabileceği teknoloji merkezlerinin kurulması. Bununla birlikte bu ortak araştırma ve çalışmalar için inovasyon fonu oluşturulması.
 • Uzak bölgelerde daha güçlü ortaklıklar kurulması. Asya Pasifik, Afrika ve Latin Amerika'daki ülkelerle yakınlaşma girişimleri sağlanması.
 • Ukrayna ve Gürcistan güvenlik güçlerine eğitimler verilmesi ve kapasite arttırımının sağlanması.
 • İklim değişikliğine karşı askeri operasyonlar ve NATO aktivitelerinde daha az emisyon salınımının sağlanması. Askeri olanaklar kullanılarak emisyonların daha sık ölçümlerinin yapılması.
 • 2022'de yeni stratejik konseptin oluşturulması için çalışmaların hızlanması.

Bunların yanı sıra liderler siber güvenlik ve uzay alanlarına özel olarak eğildi. Bu iki alanın, NATO'nun daha aktif olması ve güvenliği sağlaması gereken yeni alanlar olduğu kabul edildi. Siber alanda askeri bir planlama ile en yeni teknolojilerin adapte edilmesi gerekliliği kayda alındı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Afganistan’daki varlığının devamına yönelik açıklamalarda bulundu.

 • Stoltenberg yaptığı açıklamada, Afgan güvenlik güçlerine maddi kaynak aktarılacağını,
 • Afgan özel kuvvetlerine ülke dışında eğitimler verileceğini,
 • NATO sivil varlığını sürdürmeye ve danışmanlık yapmaya devam edeceğini, havalimanı ve diğer bazı altyapıların güvenliği sağlanacağını,
 • Ayrıca NATO'nun sivil, askeri ve altyapı yatırım bütçelerinin tamamında arttırıma gidilmesinin de kararlaştırıldığını belirtti.

Stoltenberg, Afganistan'daki uluslararası Kabil Havalimanı'nın kontrolünün ve güvenliğinin NATO'da kalmaya devam edeceğini ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda henüz net bir karar alınmadığını açıkladı.

Bir gazetecinin ‘‘Rusya, Ukrayna'nın NATO üyesi olmasına müsaade eder mi?’’ şeklindeki sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, ulusların kendi geleceklerine ve hangi ittifaklar içerisinde yer alacaklarına kendilerinin karar vereceğini ve bu konuda Rusya'nın söz hakkı bulunmadığını belirtti.

Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelere NATO'nun kapısının sonuna kadar açık olduğunu hatırlatan Stoltenberg, "Biz zaten onlara desteğimizi belirtiyoruz ve pek çok alanda bu desteği de gösteriyoruz fakat onların da gerekli reformları tamamlamaları ve 30 üye ülkenin doğru zamanlama üzerinde anlaşması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR