İsrail´de binlerce kişi Netanyahu devrinin bitmesini kutladı

İsrail halkı pazar günü Tel Aviv´de yaptığı gösterilerle, yeni hükümetin kurulmasını ve Netanyahu´nun kaybetmesini kutladı.

Dünya
14 Haziran 2021 Pazartesi

Tel Aviv'de binlerce kişi Rabin Meydanı'na akın etti. Rabin Meydanı’nın ikonik çeşmesi ulusal kutlama zamanlarında genellikle bir şenlik yeri olurdu. Yakınlardaki metro hattı inşaatı nedeniyle çeşme boşaltılmıştı, ancak göstericiler yanlarında getirdikleri köpük ve konfetilerle dans etti ve kutlama yaptı.

Netanyahu karşıtı göstericiler Rabin Meydanı'ndaki podyumdan “Bibi, evine git” sloganı attı. Tel Aviv Belediye Binası İsrail bayrağının renklerinde aydınlatıldı.

Netanyahu'nun 12 yıllık ikametinin ardından muhtemelen son gecesini geçirdiği resmi Başbakanlık Konutu'nun dışında, onlarca kişi Netanyahu için "seni seviyoruz" sloganları attı. Netanyahu salı günü Tel Aviv’de yeni hükümeti protesto etmek için yapılacak gösterilere kendisini destekleyen göstericileri çağırdı.

Tel Aviv’de yapılan sevinç gösterilerinin aksine Kudüs'te, Netanyahu'yu desteklemek için yapılan küçük bir gösteride yüzlerce Ortodoks ve ultra-Ortodoks Yahudi’nin üzgün olduğu görüldü. Ultra-Ortodoks Yahudiler, Kudüs'teki Ağlama Duvarı'nda trompet çaldı ve yeni hükümet aleyhinde dua etti.

İsrail'in ilk Ortodoks başbakanı olan Bennett, bu saldırıyı utanç verici olduğunu belirtti. Ancak ülkedeki dini hayatı koruyacağına söz verdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR