ABD´li yazarlar romanlarındaki Anne Frank ve İsrail referanslarını kaldıracak

Romanları çok satanlara giren ABD´li yazarlar Elin Hilderbrand ve Casey McQuiston, sosyal medyada gelen tepkilerin ardından Anne Frank ve İsrail´e yapılan referansları romanlarından kaldıracaklarını açıkladı.

Dünya
10 Haziran 2021 Perşembe

Anne Frank’ten referans taşıyan Hilderbrand'ın yeni romanı "Altın Kız"ın ilk baskısında, ABD Nantucket'teki iki genç kızın arkadaşlarının evinin tavan arasında saklanması ile ilgili bir bölüm yer alıyor. Kızlardan biri arkadaşına ‘Anne Frank gibi’ olacağıyla ilgili şaka yapıyor.

Bazı okurlar kitap ile ilgili İnstagram’da yaptıkları yorumlarda şakanın Yahudi karşıtı olduğunu belirterek Hilderbrand'dan bir özür talep ettiler. Hilderbrand okurlardan özür diledi ve Anne Frank’lı bölümün kitabın gelecekteki baskılarından çıkarılacağını duyurdu.

İsrail referansı bulunan Casey McQuiston’ın ABD başkanının oğlu ile bir İngiltere prensi arasındaki romantizmi konu alan 2019 tarihli aşk romanı “Kırmızı, Beyaz ve Kraliyet Mavisi”nde ise, ABD Başkanının, ABD Birleşmiş Milletler büyükelçisine, "İsrail hakkında aptalca bir şey söylediği ve şimdi Netanyahu'yu arayıp şahsen özür dilemesi gerektiği" ile ilgili bir bölüm yer alıyor.

Birkaç Twitter kullanıcısı kitapta İsrail'den bahsedilmesinin bile Filistin işgalini ‘normalleştirdiğini’ yazdı. Şikayetler sonrası McQuiston gelecekteki baskılarda İsrail ile ilgili bölümün değiştirileceğini açıkladı.

Yazarların bölümleri gelecekteki baskılardan kaldırma kararları, Slate kitaplarının köşe yazarı Laura Miller, Yahudi asıllı Taffy Brodesser-Akner ve Mark Harris de dahil olmak üzere birçok önde gelen yazar tarafından Twitter'da eleştirildi. Yazarlar, sosyal medyadaki pek çok okuyucunun bir karakterin bakış açısı ile yazarın bakış açısını ayırt etme yeteneğine sahip olmadıklarını belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR