İsviçre, IHRA´nın antisemitizm tanımını kabul etti

İsviçre hükümeti, Uluslararası Holokost Anma İttifakının (IHRA) antisemitizm tanımını kabul etti. İsviçre, bu tanımı kabul eden 36. ülke oldu.

Dünya
9 Haziran 2021 Çarşamba

Ülkenin en yüksek icra makamı olan Federal Konsey, cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu tanım, İsviçre'de antisemitizmle savaşmak için alınan önlemler dahilinde, antisemit olayları tanımlamak için bizlere ek bir rehber olabilir” ifadelerini kullandı.

IHRA'nın çalışma tanımı, Yahudilere karşı nefret, ayrımcılık, Holokost inkarı gibi antisemitizmin çeşitli örneklerini açıklıyor. 

IHRA'nın çalışma tanımı ayrıca İsrail karşıtı eleştirilerin örneklerini listeleyerek bu örneklerin belli bağlamlarda antisemit olarak tanımlanabileceğini de ifade eder. İsrail politikalarının Nazi Almanyasına benzetilmesi, Yahudi milletinin özerklik hakkının inkar edilmesi ve 'başka demokratik bir ülkeye yapılması ya da ondan talep edilmesi beklenmeyen bir hareketin Yahudi milletinden beklenmesi gibi çifte standart uygulanması' bu örnekler kapsamında sayılıyor. Tanıma göre, herhangi bir ülkeye yapılan eleştiriyle aynı seviyede yapılan İsrail eleştirisi ‘antisemitizm’ değil.

Filistin yanlısı aktivistlerin, IHRA'nın tanımına benzer bir metnin konuşma özgürlüğünü kısıtladığını protesto etmeleri sonucu, Avrupa Birliği'nin ırkçılık karşıtı kuruluşu, metni internet sitesinden çıkarmıştı. IHRA, bundan üç sene sonra 2016 yılında, kendi tanımını ortaya koydu.

ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve Avrupa Parlamentosu, IHRA tanımını kabul eden ulusal ve uluslararası kuruluşlardan bazıları.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR