Varlık Vergisi savunmasına büyük tepki

Toplum
9 Haziran 2021 Çarşamba

II. Dünya Savaşı yıllarında yürürlüğe giren ve çoğunlukla gayrimüslimlere uygulanan Varlık Vergisi’nin yaratıcısı, dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu’nun torunu, Merkez Bankası eski başkanı Rüşdü Saraçoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden Varlık Vergisi’ni savundu.

Dedesi ile ilgili yaptığı bir paylaşım üzerine, bir Twitter kullanıcısının Varlık Vergisini hatırlatmasına Şaraçoğlu “Çok haklısın. Ama bir devlet adamı harbi finanse edecek parayı bulmak zorunda. Bazıları Aşkale’ye gidecekse gitsinler. Neticede burası Yunanistan değil Türkiye Cumhuriyeti” yanıtını verdi.

Bu yanıtın üzerine başka bir kullanıcının Aşkale’de gidenleri hatırlatarak, “Netice'de burası Yunanistan değil derken Yahudi, Ermeni ve Rumların aslında vatandaş olmadığını ve bu nedenle evlerinin yarısını vergi vermek zorunda” demesi üzerine de Şaraçoğlu’nun yanıtı net oldu: “Aynen öyle diyorum. Senelerce Osmanlının kaymağını yiyenler bir gün Cumhuriyette bunun vergisini vermeliler değil mi?”

Rüşdü Saraçoğlu’nun bu ifadelerine sosyal medya kullanıcılarından tepki yağdı. Türk Yahudi Toplumu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi:

“Kasım 1942’de yasalaşan Varlık Vergisi ile memleketin gayrimüslim vatandaşları sahip olmadıkları varlıkların vergisini ödemeye mahkûm edilmiş, her şeylerine el konulmuş, Aşkale’ye sürülenler ölüme terk edilmiş, ülkemizde tükenmelerine yol açılmıştır.

Günümüzde bu politikalarda değişim adımları atılırken, Cumhuriyet tarihimizin en adaletsiz ve kara sayfalarından birini oluşturan ‘Varlık Vergisini’ - bir özür dahi dilenmemişken- halen savunan bir zihniyet kabul edilemez.

Sayın Rüşdü Saraçoğlu, biliniz ki biz Türk Yahudileri EN AZ sizin kadar bu ülkenin vatandaşları, asli unsurlarıyız, bundan şeref ve gurur duyuyoruz.

Tüm Türkiye’mize Türkiye Bayrağı böylesi karanlık sayfaların olmadığı yarınlar diliyoruz.”

Sosyal medya kullanıcıları mesajlarını #VarlıkVergisiSavunulamaz hashtag’i ile birlikte paylaştı.

1987-1993 yılları arasında Merkez Bankası başkanlığı yapan Saraçoğlu, 20. dönemde de İzmir milletvekilliği yapmıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR