Auschwitz´in son kahramanı: David Dushman 98 yaşında öldü

T-34 tankıyla Auschwitz´in elektrikli tellerini ezerek kampı özgürleştiren ilk askerler arasındaki Stalingrad ve Kursk gazisi Sovyet tankçısı David Dushman 98 yaşında hayatını kaybetti. Yahudi asıllı Dushman, Auschwitz´in kahramanları arasında hayatta olan son kişiydi.

Dünya
7 Haziran 2021 Pazartesi

David Dushman Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’e 2015’te verdiği röportajda, ‘‘Auschwitz hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorduk. Onları kurtardığımızda kışladan sendeleyerek çıktılar ve ölülerin arasında uzandılar. Tüm konserve yiyeceklerimizi onlara verdik ve hemen faşistleri avlamaya başladık” demişti.

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi eski Başkanı Charlotte Knobloch, Dushman'ın sayısız hayat kurtardığını belirtti. Knobloch, "O, yaşananları kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatabilecek en son kişilerden biriydi" dedi.

Dushman, tümeninde savaştan sağ kurtulan 69 askerden biriydi, ancak ciddi şekilde yaralandı. Dushman savaş sonrasında ünlü bir eskrim antrenörü oldu. 1952'den 1988'e kadar Sovyetlerin kadın olimpiyat eskrim takımına koçluk yaptı ve eğittiği eskrimcilerinden birkaçı madalya kazandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR